Haberler

23 Kasım 2018

TİKA’dan Evsiz ve Kimsesizlere Temiz Yaşam Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Romanya’nın başkenti Bükreş’te 5. Sektör Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü işbirliğinde, ihtiyaç sahibi vatandaşların, kimsesizlerin, yaşlıların, evsizlerin ve öğrencilerin yararlanabileceği Hijyen Merkezini kurarak hizmete hazır hale getirdi.

Bükreş 5. Sektör Sosyal yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü işbirliği ile “Temiz Yaşam Projesi- Hijyen Merkezi” adıyla gerçekleştirilen proje kapsamında yaklaşık 500 m2’lik mekânın tadilatının gerçekleştirilmesinin ardından banyolar ve çamaşır yıkama alanları oluşturulması için gerekli çalışmalar gerçekleştirilerek kullanıma hazır hale getirildi. Merkez aynı anda 30 kişinin temizlik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Merkezin açılışı Bükreş 5. Sektör Belediye Başkanı Daniel Florea 5. Sektör Sosyal Yardım ve Çocuk Esirgeme Müdürü Florentina Popescu, T.C. Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi (BADA) Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Bükreş Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, 5. Sektör Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü Çalışanları ve STK temsilcilerinin katıldığı bir tören ile gerçekleştirildi.

Açılış programında konuşan TİKA BADA Başkanı Çevik, proje ile bölgede yaşayan gerek dezavantajlı vatandaşların ve gerekse evlerinde su bulunmadığı için zor koşullarda yaşayan anne ve çocukların temizlik ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Çevik, onlara sağlıklı ve hijyenik yaşam imkanı sunarak topluma kazandırılmalarına katkı sağlayacak bu projenin gerçekleşmesinde işbirliğinde bulunulan 5. Sektör Belediye Başkanına ve emeği geçenlere teşekkür etti.

T.C. Bükreş Büyükelçisi Ertaş, programda yapmış olduğu konuşmasında sosyal belediyecilik alanında gerçekleştirilen bu önemli proje sebebiyle TİKA ile 5. Sektör Belediyesi ve Sosyal Yardım ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü arasında sağlanan işbirliğininim gelişerek devam etmesini dilediğini belirtti.

Merkez ayda yaklaşık 6 bin kişiye hizmet verecek

Ayda yaklaşık 6.000 kişiye hizmet verebilecek banyolardan ve çamaşır yıkama – kurutma alanlarından oluşan Merkezin, insanın en temel ihtiyaçlarından biri olan temizlik gereksinimini karşılarken aynı zaman da kişinin beden ve ruh sağlığının da korunmasına hizmet etmesi hedeflenmektedir.

5. Sektör Belediyesine bağlı Sosyal Yardım ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü yaklaşık 285.000 nüfuslu belediye sınırları içinde yaşayan çocukların, ailelerin, kimsesizlerin, yaşlıların, engellilerin ve sokakta yaşamlarını sürdüren evsizlerin korunmasına ilişkin sosyal politikaları ve stratejileri uygulamakla yükümlü bir kurum olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Bölgedeki bir çok evde su bulunmadığı, bu sebeple kişisel temel hijyen ihtiyaçlarını karşılayamayan insanların acil olarak desteğe ihtiyaç duyduğundan hareketle ayda yaklaşık 6.000 kişiye hizmet verebilecek 30 kişilik kapasiteli sosyal banyo tesisinin kurulması için yaklaşık 500 m2 büyüklüğünde bir alan Belediye tarafından tahsis edilmiş ve mekanın tadilatı TİKA tarafından gerçekleştirilerek 5. Sektör Belediyesine bağlı Sosyal Yardım ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü işbirliğinde  “Temiz Yaşam Projesi- Hijyen Merkezi” adı altında Sosyal Banyo ve Sosyal Çamaşır Yıkama – Kurutma tesisleri kuruldu.

Sonraki Haber

TİKA Türk ve Sri Lankalı İş İnsanlarını Buluşturuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bir yandan dünyanın farklı ülkelerindeki yerel ihtiyaçlara çözüm üretirken, diğer yandan ticaret aktörleriyle Türk girişimcilerin iş birliğini geliştirmesine destek olarak ihracata katkı sağlıyor. TİKA tarafından hayata geçirilen projeyle,...