Haberler

18 Ağustos 2020

TİKA’dan Filipinli Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filipinler’in Samar adasında bulunan “Quindapondan Doğu Samar San Pedro Çiftçiler Birliğine” ve Pirinç Üreticileri Birliğine  tarım makinaları ve ekipmanları desteğinde bulundu.

Filipinlerin en fakir bölgelerinden birisi olan ve tarım makine, ekipman yetersizliği gibi zorluklar nedeniyle zor şartlarda tarım faaliyetlerini sürdüren Samar Adasındaki çiftçiler, ortalamanın çok altında mahsul alabiliyorlardı.

Sulama için yalnızca yağmur suyunun kullanılabiliyor olması, su kaynaklarına ulaşım konusunda yaşanan zorluklar çiftçilerin ürün almasını zorlaştırıyordu.

TİKA tarafından sağlanan 2 adet el taraktörü,   2 adet prinç harman makinası,  8 adet su motoru ile su sıkıntısı çeken çiftçilerin tarım verimliliği arttırılarak, bölgede yaşayan insanların daha fazla ürün elde etmesine yardımcı olundu. Ayrıca “ Balangkayan Doğu Samar Pirinç Üreticileri Destekleme Projesi” kapsamında Pirinç Üreticileri Birliğine de Filipinler”den temin edilen  iki adet harman dövücü makinesi, beş adet su pompası , beş adet çim biçme makinesi ve iki adet pirinç orak makinesi temin edildi. TİKA’nın verdiği tarım makine ve ekipmanların kullanılmasıyla   % 50 ye yakın verim artışı sağlanması planlanıyor.

Bugüne kadar hiçbir uluslararası yardım kuruluşunun gitmediği bölgede TİKA tarafından yapılan destek bölge halkı ve Filipinli yetkililer tarafından takdirle karşılandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kamerun’un başkenti Yaounde’de Kamerun Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı Bal Laboratuvarı’nın tadilatını tamamlayarak, Türkiye’de üretilen laboratuvar malzemeleri ile yeniledi. Proje kapsamında bal üreticilerine de 200 modern kovan ve ekipman...