Haberler

15 Eylül 2023

TİKA’dan Filistin’deki Belediyeye Enerji Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’in Cenin kentindeki Yabad Belediyesi'ne bağlı su istasyonuna güneş enerji sistemi kurdu.

Yabad Belediyesi'ne ait 2 su pompa istasyonu 24 saat çalışıyor ve yaklaşık 20 bin kişiye su temin ediyor. Fakat elektriğin olmadığı bölgede jeneratörle çalıştırılan su pompa istasyonu ise belediyeyi ekonomik olarak zor durumda bırakıyordu.

Yılın önemli kısmını güneşli geçiren Yabad'da TİKA tarafından su istasyonuna kurulan güneş enerji sistemi sayesinde belediyeye ekonomik destek sağlanırken, akaryakıtla çalışan jeneratörlerin doğaya saldığı karbondioksit ve sera gazlarının önüne geçilerek temiz enerji kullanımına da önemli katkı sağlandı.

Projenin açılış törenine, T.C. Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, TİKA Filistin Koordinatörü Orhan Aydın, Yabad Belediye Başkanı Amjad Atetreh ve belediye yetkilileri katıldı. Yabad Belediye Başkanı Atetreh, burada yaptığı konuşmadasında Türkiye'nin maddi ve manevi olarak her zaman Filistin halkının yanında olmasından ve Filistin'in her köşesine ulaşmaya çalışmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türk halkına teşekkürlerini iletti.

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği “Gençlik Okulu 2023” Sona Erdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Gençlik Okulu-2023, 1 ay süren eğitim ve seminerlerin ardından başarıyla tamamlandı. TİKA ve Zagreb Şehri Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi iş birliğinde Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen “Gençlik...