Haberler

26 Mayıs 2018

TİKA’dan Filistin’e Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayı münasebetiyle Filistin’e yönelik gıda yardımı desteğinde bulunuldu.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun talimatlarıyla TİKA tarafından Filistin’de bulunan mülteci kamplarının tamamını ve ihtiyaç sahibi aileleri destekleyen Komite, Dernek vb. kurumları da kapsayacak şekilde Ramazan ayı Gıda Paketi Desteği Projesi gerçekleştiriliyor.

2018 yılı Ramazan ayı Gıda Paketi Desteği Projesi kapsamında  TİKA tarafından 15.000’i Gazze’de 5.650’si Batı Şeria ve Kudüs’te olmak üzere toplam 20.650 gıda paketi, Filistinli ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Söz konusu mülteci kamplarına yönelik yardım kampanyası; ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve Büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacağını belirtmesinden itibaren, Filistin hükümetinin göstermiş olduğu reaksiyona bağlı olarak ABD, uluslararası yardım kuruluşlarına yaptığı desteği azaltmakla veya tamamen kesmekle tehdit etmiş ve bu kapsamda BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu olan (UNRWA)’ya sağladığı desteği azaltarak işgal ve abluka altındaki Filistin’i cezalandırma yoluna gitmişti.

UNRWA Danışma Kurulu Başkanlık görevini Temmuz 2018 itibari ile devralacak olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, ABD’nin siyasi amaçlı yardımları azaltma kararına karşı, Filistin’e yönelik sürdüre geldiği yardım kampanyalarını artırmış, ayrıca TİKA aracılığı ile de doğrudan Filistinli mültecilere yönelik gıda desteği projesi başlattı.

Bu kapsamda TİKA, mültecilere ait 1’i Kudüs’te, 18’i Batı Şeria’da ve 8’i de Gazze’de olmak üzere toplam 27 kampı kapsayacak şekilde büyük bir Ramazan ayı gıda paketi desteğini gerçekleştiriyor.  Ayrıca insani yardımlara ilave olarak TİKA, mikro projelerle de UNRWA kamplarında üretim ve istihdamı artırmaya yönelik fizibilite çalışmalarını devam ettiriyor.

TİKA, Kudüs, Gazze ve Batı Şeria’da bulunan 27 mülteci kampının dışında Zekât Komiteleri, İnsani Yardım Dernekleri, Filistin Otoritesi Başkanlık Divanı İnsani Yardımlar Ofisi, Valilikler ve Şehit Dostları Derneği aracılığı ile de ihtiyaç sahibi diğer aileleri destekliyor.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Türk halkı, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Filistin’e yönelik faaliyetlerini artarak devam ettiren TİKA eliyle Filistin halkının yanında olacak.

Sonraki Haber

TİKA’dan Guyana’da İftar

Güney Amerika’nın Karayip kıyısında bulunan Guyanalı Müslümanlar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. Nüfusunun %10’unundan fazlası Müslüman olan Guyana’da, başkent Georgetown’da düzenlenen ve yaklaşık 300 kişinin katılımı ile...