Haberler

13 Kasım 2018

TİKA’dan Filistinli Fiziksel Engellilere Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), işgal altındaki Doğu Kudüs'te ikamet eden fiziksel engelli Filistinlilere ekipman yardımında bulundu.

TİKA, 1982 yılından bu yana Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de yaşayan fiziksel engelli Filistinlilere destek sağlamakta olan ve fiziksel engelli kişilerin sosyal hayata entegre edilmesine yönelik proje ve programlar gerçekleştiren Fiziksel Engelliler Arap Derneğinin 1987 yılından bu yana engellilerin hareket kabiliyeti kazanması ve sosyal hayata katılmalarını desteklemek üzere yürüttüğü Merhamet Eli Programına yönelik tekerlekli sandalye, yürüteç, koltuk değneği, medikal yatak vb. 16 ayrı kalemde ekipman ve malzeme temin etti.

Ekipmanların ihtiyaç sahiplerine dernek tarafından ücretsiz olarak kiralanarak engellilerin hayatını kolaylaştırması hedefleniyor.  Teslim töreninin ardından değerlendirmelerde bulunan TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz, söz konusu ekipmanların Arap Fiziksel Engelliler Derneği tarafından bu tür malzemelere ihtiyaç duyan Kudüs'teki tüm Filistinlilerin hizmetine sunulacağını söyledi. Korkmaz, TİKA’nın Kudüs'te dükkan, ev restorasyonu, yetim, dul ve şehit ailelerine yardım gibi birçok alanda projeler yürüttüğünü belirtti. Kudüs davasının yükünün bu şehirde yaşayan Filistinlilerin omuzunda olduğunu ifade eden Korkmaz, "İşgal koşullarında yaşamaya devam ediyorlar, ve Kudüs davasına sahip çıkıyorlar. Onlarla yaptığımız iş birliği sayesinde bu mübarek davaya hizmet etme şerefine nail oluyoruz." dedi.

"Kudüs Filistin davasının mihveridir"

Törende konuşan Filistin Program Koordinatörü Bülent Korkmaz, 2005’ten bu yana Filistin’de yaklaşık 600 proje gerçekleştiren TİKA’nın Kudüs'te dükkan ve ev restorasyonu, kadın ve çocuk sağlığı, eğitim, sağlık gibi birçok alanda projeler yürüttüğünü belirtti. Kudüs’ün TİKA için her zaman ayrı bir yeri olduğunu belirten Korkmaz, Kudüs davasının yükünün bu şehirde yaşayan Filistinlilerin omuzunda olduğunu vurguladı. TİKA’nın faaliyetleri ile işgal koşullarına direnen Filistinlilerin Kudüs’te yaşamaya devam edebilmelerini sağlamaya ve bu sayede Kudüs davasına destek olmaya çalıştığını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın "Kudüs Kırmızı Çizgimiz" sözünü hatırlatan Korkmaz, Kudüs'e olan desteğin birçok farklı alanda devam edeceğini dile getirdi.Teslim töreninin ardından Arap Fiziksel Engelliler Derneği Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Sabri, TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz’a derneklerine yapılan yardımdan dolayı plaket takdim etti. 

Dernek Müdürü İhsan İDKEİDİK de derneğin sadece malzeme alanında değil birçok alan ile ilgili TİKA ile işbirliği içinde bulunmak istediğini belirterek, Derneğin söz konusu malzemeler ile engellilere daha iyi bir hayat sunmak için çalıştığını ifade etti. Gelecekte de yeni işbirliği faaliyetleri ile engellilere yardım etme fırsatı bulunmasını ümit ettiğini belirtti.

TİKA’nın desteği ile, gerçekleştirdiği faaliyetlerle Kudüs’te yaşanan hizmet eksikliklerine önemli katkı sağlayan köklü Derneğin 1987’den bu yana devam eden ve son yıllarda bağışlarda yaşanan azalma nedeniyle durma noktasına gelen Merhamet Eli Programının canlandırılmasına; böylece, özellikle ihtiyaç sahibi fiziksel engelli Filistinlilerin şartlarının iyileştirilmesi ve sosyal hayatta yer bulabilmelerine yönelik önemli bir katkı sağlandı

Sonraki Haber

TİKA, Karadağ’da Eğitim Altyapısını Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da Dinoşa 29 Kasım İlköğretim Okulu’nun tadilatını yaptı. TİKA, Karadağ'da hem öğrenci ve öğretmenlerin çağın gereksinimlerine uygun, modern ve kaliteli bir eğitim ortamına kavuşma, hem de...