Haberler

23 Haziran 2021

TİKA’dan Filistinli Kadınlara Gelir Getirici Projeler

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) desteğiyle Filistin’in El Halil şehrinde kadınlar için “Geleneksel Filistin Ürünleri Pazarı” kuruldu.

TİKA tarafından El Halil’in ad-Dhahiriya ilçesinde kurulan “Geleneksel Filistin Ürünleri Pazarı” faaliyetlerine başladı. İlçenin Eski Şehir bölgesinde yer alan Osmanlı döneminden kalma binalardan oluşan pazar yeri, Dhahriya’nın alışveriş merkezini oluşturuyor.

El Halil’in 25 km. güneybatısında yer alan Dhahriya, İsrail vatandaşı Filistinlilerin yaşadığı ve 48 bölgesi olarak anılan yerleşim yerlerine yakınlığı nedeniyle canlı bir ticari yapıya sahip. İlçede 40 bine yakın nüfus yaşıyor.

Proje çerçevesinde Dhahriya Eski Şehir bölgesinde bulunan Osmanlı döneminden yadigar yaklaşık 150 metrekare kullanım alanı olan bir bina onarılarak satış mağazası olarak dizayn edildi.

Projeden yaklaşık olarak 50 kadın ve kadınlara yönelik faaliyet gösteren dernek istifade ediyor. Projeye katılan kadınlara bir defaya mahsus olmak üzere üretim yapacakları ürünlerin hammaddeleri ile ambalajları vb. malzemeler temin edildi.

Projeden faydalanan kadınlar üretimini yaptıkları ürünleri, pazar yerinde üretim kapasitelerine göre belirlenen raflarda satış yapmaya başladılar.

Üretimi yapılan ürünler arasında tarım ürünleri, konserveler, hamur işleri, el işleri vb. bulunuyor. Pazar yerinde hepsi tamamen kadınların el emeği ile üretilen ve satışa sunulan 100’e yakın ürün bulunuyor.

Projeye başlangıç olarak 50’ye yakın kadına destek verilirken, zaman içinde ürünlerini satmak isteyen tüm kadınlara açık olacak. Projede yer alan 20-60 yaş aralığındaki tüm kadınlar hiç bir geliri olmayan ya da düşük gelirli ve genellikle aile reisi kadınlar arasından belirlendi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ’da 3 Boyutlu Tasarım ve Yazıcı Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Podgoritsa Belediyesi iş birliğinde Karadağ’da düzenlenen 100 saatlik “Temel Düzey 3 Boyutlu Tasarım ve 3 Boyutlu Yazıcı Kullanımı Eğitimi” tamamlandı. TİKA’nın desteğiyle gerçekleştirilen Temel Düzey 3D Tasarım...