Haberler

18 Ağustos 2023

TİKA’dan Fırat Kalkanı Harekât Bölgesindeki Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde arıcılık faaliyetleriyle uğraşan çiftçilere destek verilerek, Orta Anadolu ırkından arılar temin edildi.

TİKA, Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde güvenliği sağlanmış alanlarda üretim kapasitesini artırmayı amaçlayan projeler geliştirmeye devam ediyor.

TİKA, Kilis İli Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çobanbey Yerel Meclisi iş birliğiyle kırsal kalkınmanın önemli bileşenlerinden biri olan gıda güvenliği ve topraksız çiftçilerin gelirlerini arttırmayı hedefleyen çalışmalar yürütülüyor.

Çalışmalar kapsamında, arıcılık faaliyetleriyle uğraşan çiftçilere destek verilerek, özellikle değişen iklim koşullarına uyum sağlama yeteneği ve zorlu şartlarda verimlilik gösterebilme kabiliyetiyle bilinen dünyanın en dayanıklı arı ırklarından biri olan Orta Anadolu ırkından arılar temin edildi.

Proje ile, bölgedeki çiftçilere ekonomik fırsatlar sunarak yerel üretimin artmasına ve bölgedeki bal pazarının genişlemesine katkı sağlamayı hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA, Macaristan’da Çocuk Esirgeme Kurumu Oyun Parkını Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de faaliyet gösteren Gábor Sztehlo Entegre Sosyal ve Çocuk Esirgeme Kurumunun oyun parkını yeniledi. Proje kapsamında, bakıma muhtaç bebekler ile küçük çocukların kaldığı yurt bünyesindeki oyun parkında...