Haberler

22 Ağustos 2019

TİKA’dan Gambiya'da Yükseköğrenime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),üniversite eğitiminin öneminin ülke çapında anlatılması ve lise öğrencilerinin üniversite eğitimine teşvik edilmesi için Gambiya Üniversitesi Öğrenci Birlikleri tarafından düzenlenen Gambiya Ulusal Turu'na destek sağladı.​

Gambiya’daki bütün liselerin ziyaret edilmesini kapsayan Gambiya Ulusal Turu, Gambiya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültelerinde okuyan öğrencilerin kurduğu 2 farklı öğrenci birliği, Sosyal ve Beşeri Bilimler Öğrencileri Birliği (SoSHSA) ve Bilim Öğrencileri Birliği (SSA) tarafından her yaz düzenlenen bir etkinlik.

Önceliğin başkent Banjul’a uzak bölgelerde yaşayan Gambiyalı lise öğrencilerinin olduğu ulusal turun amacı, üniversite eğitiminin önemini ve burs imkânlarını anlatma. Tur toplam 100 gönüllü üniversite öğrencisinin katılımıyla ülkenin tüm bölgelerinde 10 gün sürdü.

Gambiya Ulusal Turu, Gambiya Üniversitesi Kampüsünde yapılan ödül töreni ile tamamlandı. Gönüllü olarak tura katılan üniversite öğrencilerine sertifikalarının takdim edildiği törende öğrenci birlikleri adına konuşan son sınıf öğrencisi Muhammed Fatty, başarıyla tamamlanan Gambiya Ulusal Turu sayesinde çok geniş bir kitleyi bilinçlendirme imkânı bulduklarını ve böylesine önemli projeyi desteklediği için TİKA'ya olan derin minnettarlığını dile getirdi. Ayrıca ödül töreninde TİKA’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksika’daki Maya Yerlilerine Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika’da yerli nüfusun en yoğun olduğu Yucatan Eyaleti Oxkutzcab Bölge Hastanesi birimlerine diyabet hastalığının teşhisi için gerekli malzeme ve ekipman desteği sağladı. Meksika’nın 25 milyondan fazla nüfusu genel...