Haberler

02 Mayıs 2018

TİKA’dan Gambiyalılara OSB ve KOBİ Eğitimi

Dost ve kardeş ülke Gambiya’nın ticaret ve sanayi alt yapısının iyileştirilmesine ve ülkenin bu alandaki kurumsal alt yapısının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla “KOBİ’ler ve Organize Sanayi Bölgeleri” temalı bir eğitim programı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hayata geçirildi.

T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) da faaliyet ortakları arasında yer aldığı eğitim kapsamında bölgesel kalkınma, esnek üretim, yeni iş fırsatları ve istihdam sahaları oluşturulması konularında bilgilendirmelerde bulunuldu.

Gambiya Ticaret Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstihdam Bakanlığı’nda görevli 7 bürokratın katılımının sağlandığı Ankara’daki eğitim programı kapsamında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Mustafa Tamer ile KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Sorumlusu Seyfettin Çabuk makamlarında ziyaret edildi.

Söz konusu eğitim programın sonunda TİKA’ya yapılan ziyaret esnasında, Gambiyalı heyetin adına konuşan heyet Başkanı Lamin Dampha, Türkiye’de Organize Sanayi Bölgeler (OSB) ve KOBİ’ler hakkında, çok güzel ve faydalı eğitim aldıklarını, özellikle OSTİM’e gerçekleştirdikleri ziyaretin çok faydalı olduğunu ve aldıkları eğitimin Gambiya’da kullanabileceklerini ifade ederek, iki ülke arasındaki gittikçe gelişen ilişkilerden dolayı gerçekleştirilen bu projede emeği geçenlere teşekkür etti. Ayrıca, bu alanda Türkiye’nin tecrübelerini Gambiya’ya aktarılmasını ve TİKA’dan destek beklediklerini belirtti.

TİKA’nın Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir, Gambiyalı heyete TİKA hakkında bilgi vererek, Türkiye’nin OSB ve KOBİ’ler konusunda yıllar boyunca tecrübe edindiğini ve Gambiyalı heyetin ziyaret ettiği Türk Organize Sanayi Bölgeler örneklerinin ve sistemin işleyişini görme açısından önemli olduğunu ve Gambiya için de faydalı olacağını kaydetti.

Katılımcılar, OSB ve KOBİ’lerin kurulması hakkında Türkiye’nin modern ve önemli tesisleri olduğunu ve aldıkları eğitimlerin çok güzel geçtiğini belirterek, TİKA ve ilgili Bakanlığı’nın yetkililerine teşekkür etti.

Sonraki Haber

Kitap Tutan Minik Eller Projesiyle Çocuklar Kitaplarla Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Azerbaycan’da “Kitap Tutan Minik Eller Projesi” hayata geçirildi. Proje çerçevesinde düzenlenen bir dizi etkinliklerle Azerbaycanlı öğrencilere ortak tarihi kültürel şahsiyetlerimizi konu edinen 27 bin kitap hediye edildi....