Haberler

14 Ağustos 2020

TİKA’dan Gazze'deki Felçli Hastalara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), abluka altındaki Gazze’de 30 felçli hastanın evine “elektrik üreten güneş enerjisi sistemi” kurdu.

Gazze’de sık sık yaşanan uzun süreli elektrik kesintileri, enerjiye bağlı tıbbi ekipmanlar kullanmak zorunda olan hastalar için büyük sorun oluşturuyor. TİKA, bu sorunu yaşayan özel bakıma muhtaç 30 hastanın evine güneş enerjisi sistemi kurarak, tedavilerine destek oldu.

İsrail’in 2006’daki saldırılarında yaralanarak boyundan aşağısı tam felç olan 28 yaşındaki Muhammed Ebu es-Sebeh’in Gazze’nin batısında yer alan Eş-Şati Kampı’ndaki evine de bu kapsamda güneş enerjisi sistemi kuruldu. Engelli gencin kardeşi Said, TİKA’nın kurduğu sistemin, kardeşi Muhammed’in karşılaştığı sorunları çözmeye katkı sağlayacağını söyledi. Kardeşinin nefes almakta zorlanmaya başladığında buhar makinesini çalıştırmaları gerektiğini ancak çoğu zaman elektrik kesintisi nedeniyle bunu yapamadıklarını belirten Ebu es-Sebeh, kardeşinin hasta yatağı, aydınlatma ve havalandırma için elektriğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Doğuştan felçli olan 32 yaşındaki Tahrir Ayiş’in annesi Saide Ayiş de güneş enerjisi siteminin kızının bakımında kendilerine çok yardımcı olacağını söyledi. Eve güneş enerjisi sistemi kurulacağını duyduğunda kızının çok sevindiğini söyleyen anne Ayiş, daha önceleri elektrik ihtiyaçlarını bataryalar aracılığıyla karşılamaya çalıştıklarını ve bu konuda çok sorun yaşadıklarını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Moğolistan'da 6 Ayda 40 Projeyi Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) bu yılın başından bu yana eğitimden sağlığa, tarım ve hayvancılıktan idari ve sivil altyapıların geliştirilmesine kadar pek çok alanda gerçekleştirdiği 40 projeyle Moğolistan'ın kalkınmasına destek oluyor. Tarım sektörünün kalkındırılması,...