Haberler

12 Temmuz 2019

TİKA’dan Gine’ye Kümes Hayvancılığı Alanında Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tarım ve Orman Bakanlığı ve Yozgat Bozok Üniversitesi işbirliğinde Türk uzmanlar tarafından Gine Hayvancılık Bakanlığı uzmanlarına kümes hayvancılığı alanında eğitim verildi.

Gine Yumurta Tavukçuluğunu Geliştirme ve Yoksulluğu Azaltma Projesi kapsamında, Gine Hayvancılık Bakanlığı uzmanlarına TİKA koordinasyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü ve Yozgat Bozok Üniversitesi işbirliğinde Türk uzmanlar tarafından eğitim kapsamından besleme, kuluçka teknikleri, yetiştirme, biyogüvenlik gibi konularda eğitim verildi.

Ülkemizde Ankara Tavukçuluk Araştırma Entitüsü tarafından geliştirilen ATAK-S cinsi tavuklarla ilgili proje, Afrika’da bir ilk olma özelliği taşıyor. Yapılacak çalışma ile Gine yumurta tavukçuluğu sektörünün dışa bağımlılığının azaltılması, uzmanların bilgi birikiminin yükseltilmesi, dengeli beslenme ve yoksulluğu azaltma gibi sonuçlar hedefleniyor.

Türk uzmanlardan oluşan heyet kabulünde, Gine Hayvancılık Bakanı Roger Patrick Milimono, Projenin iki ülke için çok önemli olduğunu, gerçekleşmesi için bizzat kendisinin ilgileneceğini ve çok heyecanlı olduğunu belirtti.

Sonraki Haber

TİKA'nın Kanuni Türbesi Projesinde Sona Doğru

Macaristan'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği proje kapsamında yeri tespit edilen Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömüldüğü alandaki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Zigetvar kentinde bulunan kazı alanını ziyaret eden TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Seda DAĞLI,...