Haberler

01 Ocak 2016

TİKA’dan Gine Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’na Büro ve Bilişim Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’na büro ve bilişim malzemeleri desteğinde bulunuldu.

Batı Afrika’da yaklaşık iki milyon nüfusa sahip ve En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) arasında yer alan Gine Bissau’nun hukuki altyapısının geliştirilmesi amacıyla TİKA tarafından Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’na büro ve bilişim malzemeleri desteği sağlandı.

Uzun yıllar süren iç savaş ve ülke içinde yaşanan siyasal istikrarsızlıklar nedeniyle meydana gelen ekonomik bunalım neticesinde, birçok alanda kapasite geliştirilmesine ihtiyaç duyulan Gine Bissau’da söz konusu ihtiyaçların giderilmesi için uluslararası toplumdan destek talep ediliyor.

2014 yılında gerçekleştirilen seçimlerin ardından özellikle kamuda bir yeniden yapılan sürecinin başladığı ülkede demokratik kurumların fiziksel ve kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesine ayrı bir önem atfediliyor.

Bu kapsamda TİKA tarafından Bissau Cumhuriyet Başsavcılığı’nın günlük faaliyetlerinin hızlandırılarak kurumsal altyapısının modernize edilmesi amacıyla temin edilen malzemeler Başsavcılık binasında düzenlenen ve T.C. Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, Başsavcı Antono Sedja Man ve TİKA Program Koordinatör Yardımcısı Şevki Mert Barış'ın katılımıyla düzenlenen bir törenle teslim edilmiştir. Yetkililer desteklerinden dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.  

Sonraki Haber

Namibya’da Çitalara Anadolu Çözümü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sivas Kangalları ve Anadolu çoban köpeklerinin Namibya’da çiftlik hayvanlarını korumak için dünyanın en hızlı kara hayvanı çitalara karşı verdiği mücadeleye lojistik destekte bulundu. TİKA, Anadolu çoban köpeği ve...