Haberler

06 Şubat 2020

TİKA’dan Gineli Kadınlara Tarım Alanında İstihdam

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gine’nin başkenti Konakri’ye 2 saat mesafede bulunan 330 bin nüfuslu ve nüfusun %80’ninin tarımla geçimini sağladığı Dubreka bölgesinde 80 dönüm verimli araziyi sebze yetiştiriciliği tarımına açarak kadınlara ek gelir sağlıyor.

8 hektarlık arazide patlıcan, biber ve bamya yetiştirilerek yıl boyu sulama ve ilaçlama yöntemleri ile 3 kere hasat elde edilecek ve bu sayede patlıcan, biber ve bamya üretiminden 40 tona yakın rekolte sağlanacak.

Gelir olarak ise toplamda yıl içerisinde 20 bin bin Avroya yakın kazanç elde edileceği ve bunun da 60 ailenin bütçesine 350 Avro katkı sunacağı tahmin ediliyor.

TİKA’nın projesinden yararlanan M’mah Soumah, “Yıl içerisinde arazide yağmurlu dönemde pirinç yetiştiriyoruz fakat geri kalan 7 aylık dönemde ise imkansızlıklar nedeniyle küçük ölçekte sebze yetiştiriyorduk fakat verim düşük oluyordu. TİKA 8 hektar büyüklüğünde bir arazide patlıcan, biber ve bamya yetiştirmemiz için tarım ekipmanları, tohum, gübre tedarik etti ve sulama sistemi kurdu. Şimdi tonlarca ürün elde edip satacağız, sebze daha fazla para kazandırıyor.” Dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tunus’ta 8 Yılda 157 Proje ve Faaliyet

Tunus’ta 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) kurulduğu günden bu yana başta eğitim ve mesleki eğitim olmak üzere tarım ve hayvancılık, sağlık, idari ve sosyal altyapıların desteklenmesi gibi birçok alanda...