Haberler

24 Aralık 2020

TİKA’dan Güney Sudan’daki İhtiyaç Sahibi Kadınlara Üretim Atölyesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudanlı kadınların üretimine destek   kapsamında Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da dul ve kimsesiz kadınların kullandığı Sabun Üretim Atölyesini yenileyerek, malzeme desteğinde bulundu.

Güney Sudan Cinsiyet, Çocuk ve Sosyal Refah Bakanlığı ile Lulu Care Sivil Toplum Kuruluşu ile işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında; fiziki şartları kötü durumda bulunan sabun üretim atölyesini yenileyen TİKA, üretiminde kullanılmak üzere hindistan cevizi yağı, kostik soda, bitkisel gliserin, doğal sabun renklendirici, sodyum silikat, parfüm, ambalaj paketleme malzemeleri, kova, ölçü kalıpları ve sabun kalıplama makineleri desteğinde bulundu.

Projenin açılışına T.C. Cuba Büyükelçisi Tuğrul Biltekin, Güney Sudan Cinsiyet, Çocuk ve Sosyal Refah Bakanlığı Genel Müdürü Regine Lullo, TİKA Cuba Koordinatör Yardımcısı Turgut Gazigil ve STK temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Biltekin, Güney Sudanlı kadınlara verilen destekle birlikte üretime yönelik projelerin öneminden bahsetti. Temizliğe olan ihtiyacın arttığı Kovid-19 sürecinde hayata geçirilen projeye dikkat çeken Biltekin, atölyenin pandemi sürecinde sıkıntı yaşayan Güney Sudanlı kadınlara önemli destek sağlayacağını söyledi.

Güney Sudan Cinsiyet, Çocuk ve Sosyal Refah Bakanlığı Genel Müdürü Regine Lullo ise yaptığı konuşmada; TİKA tarafından verilen desteğin özellikle iç savaş döneminde dul ve sahipsiz kalmış kadınları için önemli olduğunu ifade etti. Lullo, her zaman yanlarında olan ve destekte bulunan Türkiye Devletine teşekkür etti.

Sonraki Haber

Kamerun'da Kadın Girişimciliğine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kadınların Güçlendirilmesi Derneği (LBN) işbirliğinde başkent Yaounde’ye 460 km uzaklıktaki Tibati ve 300 km uzaklıktaki Bafoussam yerleşim birimlerinde girişimci 50 kadın arıcıya modern arıcılık eğitimi ve ekipmanları...