Haberler

06 Temmuz 2022

TİKA’dan Güney Sudanlı Yetim Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Güney Sudan’ın başkenti Juba’da bulunan Sheikh Dafallah Abbas Vakfı Yetimhanesinde bakım ve onarım çalışması yapıldı.

TİKA, Güney Sudan’ın başkenti Juba’da bulunan 270 yetim çocuğun barındığı Sheikh Dafallah Abbas Vakfı Yetimhanesinde bakım ve onarım çalışması yaptı. Yetimhaneye temizlik malzemeleri temin eden TİKA, yetim çocukların daha konforlu koşullarda yaşamlarını sürdürebilmesini amaçlıyor. Yenilenen yetimhane binasının açılış törenine; T.C. Juba Büyükelçiliği Üçüncü Kâtibi Sencer Kağan Şenol, TİKA Juba Koordinatörü Cafer Tayyar Beşli ve Sheikh Dafallah Abbas Vakfı Yetimhanesi Müdürü Cuma Said Ali katıldı.

Konforlu Ders Çalışma Ortamı

Programın açılış konuşmasını yapan TİKA Juba Koordinatörü Beşli, TİKA tarafından yetimhaneye yapılan desteğin ilk olmadığını, son da olmayacağını belirtti. Yetimhane Müdürü Cuma Said Ali ise yetimhanede barınan çocukların ders çalışabilecekleri konforlu bir alanın oluşturulduğunu ifade etti. Türkiye’nin ve TİKA’nın Güney Sudan’da birçok proje gerçekleştirdiğinin altını çizen Said Ali, bu projelerden birinin yararlanıcısı olmaktan memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

Öncelikli Hedef ‘Kadın ve Çocuklara’ Yardım Ulaştırmak

Törende son konuşmayı yapan T.C. Juba Büyükelçiliği Üçüncü Kâtibi Sencer Kağan Şenol ise Türkiye olarak Güney Sudan’da en kırılgan durumda olan kadın ve çocuklara yardım ulaştırmaya odaklandıklarını belirtti. Yetimhanede barınan çocuklara ders notlarını yüksek tutmalarını tembihleyen Şenol, böylelikle ileride Türkiye burslarına başvuru yaparak Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görme fırsatı elde edebileceklerini belirtti. Tören açılış kurdelesinin kesilmesiyle son buldu.

Sonraki Haber

TİKA Tanzanyalı Öğretmenleri Yenilikçi Yaklaşımlar İle Buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Eğitim-Öğretimi Destekleme Programı (EÖP) ile dünya öğretmenlerini yenilikçi yaklaşımlarla buluşturmaya devam ediyor. EÖP kapsamında 20-25 Haziran 2022 tarihleri arasında Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı, Tanzanya Eğitim...