Haberler

03 Eylül 2021

TİKA’dan, Gürcistan’da Türkçe Yayın Yapan Yerel Medya Kuruluşuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 'Actual Media' bünyesinde faaliyet gösteren Aktual.ge haber portalı ve AktualTv internet kanalına teknik ekipman desteğinde bulundu.

Azerbaycan Türklerinin çoğunluğunun yaşadığı Kvemo Kartlı bölgesi Maurneuli İlçesinde Gürcü dilinin çoğunlukla bilinmemesi, Gürcü dilinde yayın yapan merkezi medyadan bölgeye erişimin sınırlı olması ve merkez medya kuruluşlarının bölgelerde temsilcilerinin bulunmaması nedeniyle, yerel haberler ve gelişmeler bu medya kuruluşlarında nadiren yer alıyordu.

TİKA tarafından sağlanan ekipman desteği kapsamında Aktual.ge haber portalı ve AktualTv internet kanalının ihtiyaç duyduğu bilgisayarlar, kamera ve diğer ekipmanları teslim edildi. teknik ekipman desteği ile merkezden yayın yapan Aktual medyanın günlük programlarını daha profesyonel bir formatta sunması, habercilik kalite ve hızının arttırılması sağlandı. Özellikle yerel haberlere daha fazla yer verilmesi ile bölge halkının habere kolaylıkla erişimiyle büyük bir boşluk kapatılmış oldu.

TİKA'ya teşekkür ederek yapılan desteğin önemine dikkati çeken 'Actual Media'nın Başkanı İlkin Hüseynov, "Bugünün medya dünyasında etkili bir faaliyet yürütmeniz için en önemli unsurlardan biri de iyi teknik ekipmana sahip olmamız. Aktual.ge 24 saat boyunca binlerce çalışan bir media kurumu ve yayınladığı onlarla haberle gün içinde binlerce kişiye bilgi aktarıyor. Şimdi TİKA'nın teknik ekipman desteğiyle medyamız faaliyetlerini daha başarılı şekilde sürdürecektir. Medyamıza verilen teknik ekipmanla her geçen AktualTv internet kanalımızı da geliştirmekteyiz. Türkiye Cumhuriyetine özellikle de TİKA'ya bize sağlanan teknik ekipmandan dolayı teşekkür ediyorum". dedi.

2 Temmuz 2020 tarihinde kurulan “Aktual Medya”, Gürcistan'da Azerbaycan Türkçesiyle haber yayınlayan sitelerden biri. Gürcistan, Türkiye ve dünyadaki gelişmeler hakkında güvenilir,  milli ve manevi değerlere saygılı, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden objektif ve yorumsuz haberler yapan Aktual.ge portalı, Gürcüce, Azerbaycan Türkçesi, Türkçe ve İngilizce haber yayınları yapan medya kuruluşu ayrıca, gençler için habercilik alanında eğitim imkanları da sunuyor.

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’da İleri Tarım Araştırma Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Amerikan Beyrut Üniversitesi Süt Ürünleri İşleme Atölyesi ve Laboratuvarında iyileştirme çalışması gerçekleştirdi. Proje kapsamında eğitim programına katılanlar için sertifika programı düzenlendi. Lübnan'ın üretim kapasitesinin artırılması hedefi doğrultusunda TİKA...