Haberler

26 Ekim 2021

TİKA’dan Gürcistan’lı Tarım Uzmanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C Tarım ve Orman Bakanlığı İşbirliğinde, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığından gelen 10 kişilik uzman heyete balık yetiştiriciliği, balık hastalıklarının teşhis ve tedavisi konularında eğitim verildi.

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, bölgelerinde bilinmeyen nedenlerden dolayı sıklıkla balık ölümleri yaşandığını bildirerek TİKA’dan destek talebinde bulunmuştu.

Gürcistan –Acara Alabalık Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden uzman bir personel Haziran ayında Gürcistan’da görevlendirilmiş ve gerekli saha çalışmaları yapmıştı. Yapılan tetkikler sonrası Acara Bölgesinde alabalık yetiştiriciliği yapan üreticiler, laboratuar personeli ve teknik personelin, Trabzon Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde, yetiştiricilik, balık hastalıklarının teşhis ve tedavisi konularında eğitim almaları kararı alındı. Trabzon Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde gerçekleştirilen ve 1 hafta süren eğitime Gürcistan’dan 10 kişilik uzman heyet katıldı.

TİKA’nın desteğiyle gerçekleştirilen eğitimler kapsamında katılımcılar, tecrübe ve bilgi paylaşımının yanısıra Suni Tohumlama Gen Bankasını da ziyaret etme fırsatını buldular.

Eğitimlere katılan Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Tarım Bakan Yardımcısı İrma Apkhazava, tam donanımlı bir kuruluşta yapılan eğitim sayesinde Acara bölgesinde Alabalık yetiştiriciliğinde büyük kapasite ve kalite artışı yaşanacağını ifade etti. Eğitim alan uzmanların ülkelerine döndüklerinde pek çok kişiyi eğiterek projeyi devam ettireceklerini söyleyen Bakan Yardımcısı Apkhazava, verilen destekten dolayı TİKA’ya ve Trabzon Araştırma Enstitüsüne teşekkürlerini iletti.

Eğitim Programı sonunda düzenlenen törende ise katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Saraybosna'da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ile aynı ismi taşıyan üniversitenin Ziraat ve Gıda Fakültesinin amfi tiyatrosunu yeniledi. Fakültede düzenlenen törene katılan TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, TİKA'nın 1995'ten...