Haberler

15 Haziran 2022

TİKA’dan Gürcistanlı İtfaiyecilere Temel İtfaiye Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan’da Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Temel İtfaiye Eğitimi verildi.

TİKA tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı iş birliğinde geliştirilen Temel İtfaiye Eğitimi, Gürcistan’ın farklı bölgelerinde görevli toplam 26 itfaiye-kurtarma personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Teorik ve uygulamalı eğitimler verildi

Altı günlük eğitim programı kapsamında yangına müdahale, arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, ilk yardım ve iş güvenliği konularında teorik eğitimler verildi. Teorik eğitimin sonunda uzman eğitmenlerin gözetiminde bir tatbikat gerçekleştirildi. Ayrıca eğitim boyunca Gürcistan’da bulunan itfaiye-kurtarma heyeti, İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresine ve Tiflis Sabartola İtfaiye Birimine teknik bir inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

Sertifikaları törenle takdim edildi

Teorik eğitimi ve tatbikatı başarıyla tamamlayan Gürcistanlı itfaiye personellerine Tiflis’te düzenlenen törenle sertifikaları takdim edildi. Sertifika törenine Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Onur Sevim, Gürcistan Acil Durum Yönetimi Servisi İtfaiye ve Kurtarma Dairesi Başkanı Davit Sukhishvili, TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Şube Müdürü Latif Erdoğan katıldı.

“Her bir itfaiyeci, bir kahraman”

Gürcistan Acil Durum Yönetimi Servisi İtfaiye ve Kurtarma Dairesi Başkanı Sukhishvili, her bir itfaiyecinin bir kahraman olduğunu, eğitimde gördükleri konuların itfaiyecilere çok fayda sağlayacağı ve yaptıkları onurlu görevi kolaylaştıracağı belirtti. Gerçekleştirilen eğitim için TİKA Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına teşekkür eden Sukhishvili, İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresi olarak TİKA ile iş birliğinin devam etmesini istediklerini ifade etti.

“Gürcistan’da 650’den fazla proje gerçekleştirildi”

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Şube Müdürü Erdoğan ise yaptığı konuşmada, teorik ve uygulamalı derslerden oluşan altı günlük zorlu eğitimde gösterdikleri gelişim ve gayretlerinden dolayı tüm katılımcıları tebrik etti. Törende konuşan TİKA Tiflis Koordinatörü Özütok, TİKA’nın Gürcistan’da 1994 yılından bu yana tarım, sağlık ve eğitim gibi çeşitli sektörlerde 650’den fazla proje gerçekleştirdiğini ifade ederek, kamu kurumlarının kapasitesinin geliştirilmesi ve iki ülke arası işbirliğinin artırılmasına yönelik projelere büyük önem verildiğini belirtti.

Afet ve acil durumlar karşısında iş birliği yapılan ülkelerin insan kaynağı kapasitesini artırmayı amaçlayan ADAMEP kapsamında farklı meslek gruplarına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlere devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Uluslararası Dergi Fuarı’na TİKA’dan Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) iş birliğinde hazırlanan 11. Uluslararası Dergi Fuarı İstanbul’da düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA ve TÜRDEB iş birliğinde 'Dijital...