Haberler

12 Aralık 2023

TİKA’dan Güzel Sanatlar Fakültesine Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Herat Devlet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine eğitim malzemesi desteğinde bulunuldu.

Eğitim malzemesi teslim törenine, Türkiye Cumhuriyeti'nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, Herat Devlet Üniversitesi Rektörü Müfti Abdul Gaffar, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Mohammed Tevfik Ramani ve öğrenciler katıldı.

T.C. Herat Başkonsolosu İlhan, açılış programında yaptığı konuşmada iki ülkenin kültürel yakınlığına vurgu yaparak bu tür faaliyetlerin Türkiye ile Afganistan arasındaki bağları daha da güçlendirdiğini ifade etti.

TİKA Herat Deniz ise ekonomik sıkıntılar ve yetişmiş nitelikli insan kaynağı eksikliği nedeniyle bölümlerin kapanma riskinin bulunduğu bir dönemde TİKA olarak destek sağladıklarını kaydetti.

1988 yılında Herat Devlet Üniversitesi bünyesinde kurulan Güzel Sanatlar Fakültesinde resim, minyatür ve grafik alanlarında dersler veriliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sri Lanka’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Sri Lanka’da faaliyet gösteren Insight Yönetim ve Teknoloji Enstitüsü’nün başkent Kolombo, Puttalam ve Mawanella'da bulunan üç farklı mesleki eğitim merkezine teknik donanım desteği sağlandı. Otomobil, elektrik, iklimlendirme ve inşaat...