Haberler

21 Ekim 2022

TİKA’dan Hayvancılık ve Tarım alanında Nijer’e Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ekoturizmi Geliştirme Derneği (AVEN) üyesi 11 Nijer vatandaşına küçükbaş hayvan ve tarımsal ekipman desteğinde bulunuldu.

Birleşmiş Milletler verilerine göre nüfusunun yaklaşık yarısı yoksulluk sınırı altında yaşayan Nijer, son yıllarda Batı Sahra Altı ülkelerini etkisi altına alan terör olayları ve küresel Covid-19 salgınından da en çok etkilenen ülkelerden birisi konumunda bulunuyor.

Başta turizm olmak üzere ülke ekonomisini oluşturan birçok sektör ve sektör çalışanı, bu olağanüstü gelişmelerden olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Ekoturizmi Geliştirme Derneği (AVEN) altında bir araya gelen ve daha önce TİKA tarafından ıslah edilen Nijer – Kouré Zürafa Parkı’nın ziyaretçilerine refakat eden turizm rehberleri, özellikle 2020 yılında parkta meydana gelen ve bölgenin turist kapasitesini kaybetmesiyle sonuçlanan terör saldırısının ardından gelir kaynaklarını büyük oranda yitirdi.

TİKA, tarımsal-hayvansal üretim faaliyetlerine katkıda bulunacak ekonomik şartlarının iyileştirilmesi amacıyla dernek üyesi rehberlere 44 keçi, 11 saban ve gübre desteğinde bulundu.

Destek kitleri TİKA’nın daha önce yenileyerek turizme kazandırdığı Kouré Zürafa Parkı’nda gerçekleştirilen törenle teslim edildi. Törende hazır bulunan Kouré Kanton Şefi Temsilcisi Ibrahim Harouna, Nijer Çevre ve Bakanlığı Fauna ve Çevre Koruma Müdürü Laminou Saıdou ve dernek yetkilileri, TİKA’ya, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk halkına hayatlarını kolaylaştıracak yardımlar için teşekkür ettiler.

Proje ile dernek üyesi 11 rehber ve ailelerinden oluşan yaklaşık 60 kişiye gelir desteği sağlanmış oldu. Ek gelir imkânının yanı sıra bölgenin tarımsal-hayvansal üretim kapasitesinin artırılması da hedefleniyor.

Sonraki Haber

Irak'ın Eğitim Altyapısına Destek

Bağdat’ın Sadr City bölgesindeki merkezi anaokullarından biri olan Katrunneda Anaokulu, donanımının TİKA tarafından tamamlanması sonrası 2022-2023 eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. “Eğitim Destek Projesi” kapsamında Katrunneda Anaokulu’nun ihtiyaç duyduğu öğrenci masası ve sandalyeleri, klima tertibatları, sınıfların...