Haberler

24 Ağustos 2016

TİKA’dan Hindistanlı Akademisyene Gandi Öğretisiyle Cevap

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Hindistan'ın prestijli düşünce kuruluşlarından Gateway House'un internet sitesinde, darbe girişiminin ardından yayımlanan Türkiye aleyhindeki yazıya karşı darbe girişiminin iç yüzünü anlatan "Türkiye darbe sonrasında her zamankinden daha güçlü" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Çam, makalesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi hakkında Gateway House Uluslararası Güvenlik ve Denizcilik Araştırmaları Akademik Üyesi Anil Chopra imzalı "Erdoğan için sonun başlangıcı" başlıklı yazının gerçekleri yansıtmadığını, darbe girişimini kınayan ve şiddetle karşı çıkan bazı Gateway House yazarlarının bile 15 Temmuz'da tam olarak neler yaşandığını bilmediğini vurguladı.

Türk halkının demirden iradesi, köklü demokratik geleneği ve kurumlarına olan sarsılmaz inancının, 15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesinde önemli rol oynadığına dikkati çeken Çam, bölgesinde güneş gibi parıldayan Türkiye'nin reformlarına devam edeceğini vurguladı.

FETÖ'nün organize ettiği darbe girişiminde ordu içinde azınlık bir grubun Türkiye'yi ve demokratik yolla seçilmiş hükümeti hedef aldığına işaret eden Çam, "Bu terör örgütü emniyet, yargı ve Türk Silahlı Kuvvetleri gibi temel kurumların derinliklerine sızmak için onlarca yıl harcamıştır. O gece, Türk siyasi tarihinin en uzun gecesiydi. Teröristler tarafından gasp edilen F-16 uçakları, helikopter, tank ve ağır silahlar, evrensel değerleri ve demokratik yolla seçtikleri hükümeti savunan halka karşı kullanıldı. Toplumun her kesiminden, her yaştan insanlar, din ve etnik köken ayrımı yapmaksızın, demokrasi bayrağı altında birleşmiş, sokaklara çıkarak hayatlarını bu süreçte riske etmiştir." ifadelerini kullandı.

Çam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sarsılmaz liderliği ve halkın iradesiyle tankların, silahların etkisiz hale getirildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Her ne kadar bu askeri darbe FETÖ'ye sadık azınlık bir grup tarafından yapılmış olsa da gerçekleştirmek için yapılan hazırlık on yılları almıştır. Bu nedenle bu menfur saldırıdan sorumlu terör örgütünün iç işleyişini ayrıntılı bir şekilde anlatmak önemlidir. FETÖ bir gecede oluşmuş bir organizasyon değildir. İlkokul mezunu hain vaiz Fetullah Gülen, son 40 yılını devletin kilit noktalarına, yargıya, ordu ve polisin dahil olduğu güvenlik güçlerine, bürokrasinin yanı sıra iş ve sivil toplum kuruluşlarına sızmak için harcamıştır. Bu yapı Türkiye ve diğer uluslararası organizasyonlar tarafından resmen terör organizasyonu olarak sınıflandırılmıştır. 15 Temmuz darbe girişiminin amacı, Türkiye'de demokrasiyi yıkıp yerine askeri bir cunta inşa etmekti. Terör örgütleri FETÖ, PKK, DAEŞ sömürgeci güçlerin maşaları olarak Türkiye'nin istikrarını bozmak için kullanılmıştır."

– "Bu yapıda sorgulamaya yer yoktur"

FETÖ'nün devletin kilit ve hassas noktalarına nüfuz etme konusundaki becerisinin birçok faktöre dayandırılabileceğini belirten Çam, şunları kaydetti:

"FETÖ, Allah tarafından gönderilen ilahi bir figür olarak tanımlanan Fetullah Gülen'in otoriter ve lider kültüyle idare edilen, onun radikal öğretileriyle körleşmiş takipçileri üzerindeki mutlak otoritesi olan bir yapılanmadır. Bu yapıda sorgulamaya yer yoktur. Kim onun çarpık ideolojisini sorgulamak isterse azarlanır, kendisine mesafe konur, güvenilmez ilan edilerek iftiraların kurbanı olur. Diğer kült/tarikatlarda olduğu gibi FETÖ savunmasız ve gariban gençleri taraftarı yapmak için hedef seçmiştir. Bu gençler küçük yaşlarda tespit edilir, eğitim ve kültür merkezi görünümlü sivil toplum kuruluşlarında toplanarak, hızla beyinleri yıkanıp örgütün mensubu haline getirilir. Yapının taraftar toplama merkezleri, Türkiye tarafından belirlenerek kapatılmıştır ancak hala 140 ülkede benzeri oluşumlar çalışmaya devam etmektedir. Bu yapı bulunduğu ülkelerin kurumlarına sızmayı amaçlayan ciddi bir tehdit oluşturmayı sürdürmektedir."

FETÖ'nün çalışmalarını, taraftarlarının aylık maaşlarının belli bir yüzdesine el koyarak finanse ettiğine dikkati çeken Çam, örgütün, üyelerini önemli kurumlara yerleştirmek için hileye başvurduğunu, özellikle devlet kademelerine girmek için yapılan sınavların sorularının, öncesinde bazı mevkilere yerleştirilen adamlarınca çalındığını anlattı.

Başarısız darbe girişimi sonucu 240 kişinin hayatını kaybettiğini, iki binden fazla kişinin yaralandığını hatırlatan Çam, Türk demokrasisinin sembolü TBMM'nin 12 defa bombalandığını belirtti.

TİKA Başkanı Çam, Marmaris'teki bir otelde kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin hedef alındığını, özel bir birliğin Erdoğan'ın kaldığı otele baskın düzenlediğini anımsatarak darbecilerin medyayı da susturmak istediğini, devlet televizyonu TRT'nin binasının kısa süreliğine ele geçirildiğini, CNN Türk gibi özel kanalların da silah zoruyla zapt edilmeye çalışıldığını ifade etti.

– "Bu yazı Gandi'nin felsefesi ve öğretisiyle çelişmektedir"

Dünyanın en güçlü demokrasisine sahip Hindistanlı dostların, herhangi bir şüphe duymadan özverili ve kararlı bir şekilde Türk ulusunun yanında yer aldığını belirten Çam, Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi lideri Mahatma Gandi'nin "Güç fiziksel kapasiteden değil boyun eğmeyen iradeden gelir. Şiddet kullanmama insanlığı zorlayan en büyük güçtür, bu tahrip gücü en yüksek silahtır." sözlerinden alıntı yaptı.

Tarihi kökleri olan Türkiye-Hindistan ilişkilerinin zor zamanlarda karşılıklı destek ve yardımlaşmaya dayandığının altını çizen Çam, şöyle devam etti:

"Bu manada bizim ve bölge halklarının kurtuluş savaşı, emperyalizme karşı verdiği mücadelede Hindistan'ın kıymetli desteklerinden dolayı her zaman minnettar olacağımızı dile getirmek isterim. Aynı şekilde, büyük devlet adamı Gandi'nin emperyalist güçlere karşı verdiği kahramanca ve özverili mücadele, evrensel değerler çerçevesinde var olmak ve özgürlük isteyen insanlara yol gösterici bir ışık olacaktır. Gateway House sitesindeki bu yazı, büyük devlet adamı Gandi'nin felsefesi ve öğretisiyle doğrudan çelişmektedir. Ayrıca ortak değerlerimize ve evrensel demokrasi prensiplerine bir saldırıdır. Darbeye karşı direnmiş farklı siyasi görüşten milyonlarca Türk vatandaşını 'çete' olarak sınıflandırmak çok yanlıştır. 2001'de Hindistan parlamentosuna yapılan saldırıyla TBMM'ye yapılan arasında hiçbir fark yoktur. 2008'de Mumbai'de Taç Mahal Sarayı Oteli'ne yapılan saldırıyla Cumhurbaşkanın bulunduğu Marmaris'teki otele yapılan saldırı arasında mantalite açısından hiçbir fark yoktur. Bu, terör ve kan dökmeye karşı demokrasi ve medeniyet mücadelesidir."

TİKA Başkanı Serdar Çam’ın Gateway House sitesinde yayınlanan makalesini orijinalinden okumak için: http://www.gatewayhouse.in/turkey-post-coup-stronger-than-ever/

Kaynak: AA

Muhabir: Aşkın Kıyağan, Sultan Çoğalan

Sonraki Haber

TİKA'dan Sırbistan Sancak Bölgesi'nde Yetim Ailelerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak Bölgesi’nde 150 yetim çocuğa ve ihtiyaç sahibi ailelere kış hazırlıkları kapsamında yakacak desteği verildi. 2015 yılında Haberdar Derneği işbirliğinde başlatılan...