Haberler

18 Haziran 2016

TİKA’dan Hırvatistanlı Yaşlılara Şefkat Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e 70 km uzaklıkta bulunan Zumberak Belediyesine belediye hizmetlerinin daha iyi şartlarda verilmesi için 4×4 arazi aracı, mobil olarak kullanılabilecek sağlık ekipmanları ve bahçe bakım ekipmanları desteğinde bulundu.

Ekipmanların teslim töreni yerel makamların yoğun ilgisiyle Zumberak Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Törene Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçiliği Müsteşarı Günay Babadoğan Ertan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Zagrep Koordinatörü Haşim Koç, Zagreb Valisi Stjepan Kozic, Zumberak Belediye Başkanı Zdenko Slijak, Zagreb Kalkınma Ajansı Başkanı Zlatko Hercek, Hırvatistan Kalkınma Ajansı yetkilileri, çevre şehirlerin belediye başkanları, belediye çalışanları, belediyeden hizmet alan yaşlılar ve basın mensupları katıldılar.

Törende konuşan Zumberak Belediye Başkanı Slijak, “Dağlık arazi üzerine kurulu Zumberak’ta evler birbirine uzak mesafelerde inşa edilmiştir ve birçok yaşlı kişi hayatını tek başına sürdürmektedir. Yaklaşık 8 yıl önce gönüllülerden kurulu bir grubun tek başına yaşayan yaşlıları evlerinde ziyaret ederek hem sağlık kontrolünden geçirmeye, hem de bahçe işlerine yardımcı olmaya başladılar. Geçen süre içerisinde bu işlerin daha etkin yapılabilmesi için bir arazi aracına, sağlık ekipmanlarına ve bahçe işleri için de yine bahçe ekipmanlarına ihtiyaç duyuldu. Geçtiğimiz yıl, bu ihtiyaçlar için Hırvatistan Bölgesel Kalkınma Ajansı’na (ARR) yapmış olduğumuz başvuru bizi, şu anda aramızda temsilcileri bulunan Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçiliği ve TİKA ile tanıştırdı. TİKA’nın dünyanın çeşitli yerlerinde benzer katkılar sağlayan projeleri gerçekleştirdiğini öğrendik, bizim belediyemize yönelik projeyi de 2 aydan daha kısa bir sürede tamamlayarak bizi, hizmet alan yaşlı insanlarımızı çok mutlu ettiler. Buradan hem T.C,  Zagreb Büyükelçiliği’ne hem de TİKA’ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” sözleriyle duygularını paylaştı.

Zagreb Valisi Kozic, Zagreb İli sınırları içinde irili ufaklı 25 belediyenin bulunduğunu bu belediyelerden Zumberak’ın yaşlı nüfusuyla öne çıktığını belirterek, yaşlılara yönelik süregelen gönüllü hizmetinin TİKA tarafından temin edilen arazi aracı, sağlık ve bahçe araç-gereçleriyle çok daha kaliteli bir şekilde sunulacağından emin olduğunu ifade etti. Zagreb İli Kalkınma Ajansı ile TİKA arasındaki işbirliğinin gelişerek devam etmesini umduğunu bildiren Vali, TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini sunarak sözlerine son verdi.

TİKA BADA Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Hırvatistan’daki TİKA projelerinin 2 yıl önce Gunja’daki sel felaketinin ardından bölgede geliştirilen tarım ve hayvancılık projeleriyle başladığını, ardından bu yılın başında Hırvatistan Bölgesel Kalkınma Ajansıyla işbirliği halinde 3 projenin yürütülmeye başlandığını ifade ederek, “Umarım bu projeler Hırvatistan’da Hırvat partnerlerimizle birlikte geliştireceğimiz projelerin müjdecisi olur.” dedi. Çevik sözlerini proje ortaklarına ve emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek bitirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçiliği Müsteşarı konuşmasında, TİKA’nın 52 ülkede ofisi bulunan ve 140’ı aşkın ülkede projeler üretip gerçekleştiren Türkiye’nin yüz akı bir kurum olduğunu ifade ederek, TİKA’nın Hırvatistan’daki faaliyetlerinin iki ülke arasındaki iyi ilişkileri pekiştireceğine ve toplumları birbirine yakınlaştıracağını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezine Engelsiz Park

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acara Özerk Cumhuriyeti’nin Başkenti Batum’da bulunan Gürcistan Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezi TANA’nın tadilat ve donanımı gerçekleştirilerek Acara ve tüm Batı Gürcistan engellilerine hizmet verecek kapasiteye kavuşturuldu. “Tüm...