Haberler

07 Haziran 2016

TİKA’dan İlk İftar Atayurdu Kazakistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen Gönül Kervanı projesi Almatı’da Ramazan’ın ilk iftarıyla sona erdi.

TİKA ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde Almatı’da ilk iftar programı düzenlendi. Program kapsamında TİKA tarafından 100 yoksul aileye gıda yardımında bulunuldu.

Farklı toplum kesimlerini bir araya getiren iftar programına Türk misyonu temsilcilerinin yanı sıra,  Ahıska Türkleri Derneği yetkilileri ve dernek mensupları, Almatı Görme Engelliler Derneği, Kazakistan 2030 Vakfı ve Kul Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfan Vakfı yetkilileri, Januya Yetimhanesi mensupları ve çocuklar, Almatı Belediyesi işçileri başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşundan, ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ve Avrasya Araştırma Enstitüsünden yetkililer ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasına TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın selamıyla başlayan TİKA Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç TİKA’nın hayatın bütününe dokunan farklı sektörlerdeki birçok projeyle yaklaşık 20 yıldır daha güçlü ve müreffeh bir Kazakistan için ülkenin kalkınma süreçlerine destek verdiğini ifade etti. İki ülke arasındaki derin tarihi ve kültürel bağların yanı sıra kurumlar arası tecrübe paylaşımının da önemli olduğunu belirten Oruç, “Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. Yılında ve Almatı şehrinin 1000. yıl dönümünde, Ramazanın ilk iftarında Kazakistanlı kardeşlerimizle bir arada olmaktan ekmeğimizi paylaşmaktan ayrıca büyük mutluluk duyuyorum dedi.”

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi adına konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin 200’ü aşkın projesiyle sadece akademik alanda değil kültürel, sosyal ve ekonomik alanda da birleştirici bir misyonu olduğunu bu bağlamda iki ülke arasındaki kültürel ve kamu diplomasinin gelişimine katkı sunduğunu ifade etti.

Almatı Başkonsolosu Rıza Kaan Yılmaz’ın selamlama konuşmasının ardından dua eden Almatı Baş Müftüsü Nurbek Yesmaganbet ayrıca Ramazanın Kur’an ve bereket ayı olduğunu bu iftarın da büyük bir feyz kaynağı olduğunu dile getirdi. 

Sonraki Haber

Moğolistan’da Engelli Öğrenciler Okuluna TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’da engelli çocukların sosyal hayata uyum sağlamaları, kişisel ve bedensel gelişimlerine katkı amacıyla İşitme Engelliler Okulu’nun sanat ve gösteri salonunun tadilat ve donanımını gerçekleştirdi. TİKA tarafından Moğolistan’da İşitme...