Haberler

27 Ekim 2021

TİKA’dan Irak Kanalına Teknik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Musul’da yayın yapan Allan TV’ye teknik ekipman desteğinde bulundu.

Musul’da düzenlenen töreni ile TİKA tarafından temin edilen yayın ve montaj cihazları, Musul’da yayın yapan Allan TV yönetimine teslim edildi.

Törene, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Musul Valisi Necim El-Cuburi, T.C. Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı ve TİKA Bağdat Koordinatörü Mustafa Yazıcı katıldı. 

Büyükelçi Ali Rıza Güney yapmış olduğu açılış konuşmasında, Musul’un kalkınması için Türkiye’nin her alanda destek olduğunu söyledi. Daha önce DAEŞ işgali sırasında mahkeme olarak kullanılan binanın valilik tarafından kurulan ALLAN TV’ye tahsis edildiğini kaydeden Güney, Musul’un medyadaki sesi haline geldiğini ifade etti. Güney, TİKA tarafından verilen ekipman desteğiyle yayın ve habercilik kalitesinin artacağını belirtti.

Musul Valisi Necim El-Cuburi de, Türkiye ve TİKA’ya desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunarken, Musul’un bu desteklerle eski haline geleceğini belirtti.

Musul Valisi Necim El-Cuburi’nin kurduğu ve yayın hayatına Ağustos 2020’de başlayan Musul ALLAN TV’de hâlihazırda 100’e yakın çalışan bulunuyor. Kanalda güncel haberlerin yanı sıra, Musul’un kültürel mirasını yansıtan programlar, Türkiye ile ilgili tanıtımlar, T.C. Musul Başkonsolosluğunun ve bölgede bulunan diğer Türk şirketlerinin faaliyetlerini anlatan programlar yayınlanıyor. TİKA tarafından yapılan ekipman desteğiyle kanalın yayın kalitesinin artırılarak daha fazla izleyiciye ulaşması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bangladeş’te Su Kuyusu Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Barisal Vilayetine bağlı Babuganj, Gournadi ve Muladi ilçelerindeki 42 köyde toplam 42 derin su kuyusu açıldı. Bangladeş’in en yoksul bölgelerinden biri olan ve başkent Dakka’ya yaklaşık 250...