Haberler

23 Eylül 2016

TİKA’dan Kamboçya’ya Anne Çocuk Sağlığı Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kamboçya’nın Sra Em Kırsalında bulunan Eco Village Sağlık Merkezi’ne tıbbi ekipman ve ilaç desteğinde bulunuldu.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Güney Asya’nın yoksul ülkelerinden biri olan Kamboçya’nın Preah Vihear şehri Sra Em kırsalında yer alan Eco Village Sağlık Merkezi’ne tıbbi ekipman ve ilaç desteğinde bulunuldu. Sra Em kırsalında bulunan birçok köye hizmet veren sağlık merkezine özellikle ana çocuk sağlığı ekipmanları ve çeşitli ilaçlar TİKA tarafından temin edildi.

Preah Vihear Valisi Un Chanda, Sra Em, İlçe Emniyet Müdürü  Yüzbaşı Dam Yin, Sra Em İlçe Başkanı Prak Phy, Köy Temsilcisi Klout Bunleng ve TİKA yetkililerinin katıldığı bir törenle ekipmanlar ve ilaçlar sağlık merkezi yetkililerine teslim edildi. Kırsalda yer alan köylerde yaşayan vatandaşlar da teslim töreninde yer aldılar.

Preah Vihear Valisi Un Chanda, yaptıkları konuşmalarında TİKA’nın Kamboçya’da gösterdiği faaliyetlerden ve aradaki mesafenin uzaklığına rağmen TİKA’nın yakın ilgisinden son derece memnun olduklarını ifade ettiler.

Merkez köyde yer alan sağlık merkezi yetkilileri, özellikle kadın doğum ve yeni doğan alanında yaşanan eksikliklerden dolayı ciddi ölüm vakaları yaşadıklarını belirttiler. Sağlanan tıbbi ekipman ve cihazlarla artık kadınlar çevre ilçelere gitmek zorunda kalmayacak ve bebekler de aynı merkezde tedavi görebilecekler. 

Sonraki Haber

Tunus’ta Kuraklıkla Mücadeleye TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un Kef Vilayeti Nebeur bölgesinde 500 ailenin suya erişim projesi kapsamında Ain Chahla su kuyusu yenilenerek hizmete açıldı. TİKA, Tunus’un kurak ve az gelişmiş bölgelerinde su ve...