Haberler

30 Kasım 2016

TİKA’dan Kamboçya’ya Farklı Sektörlerde Önemli Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamboçya için büyük önem taşıyan 3 farklı sektörde gerçekleştireceği projelerin Kamboçya makamlarıyla yapılan toplantılarda protokol ayrıntılarında mutabakata varıldı.

TİKA ile Kamboçya arasındaki ilişkiler 2009 yılında Kamboçya’nın Kampong Cham eyaleti, Batheay bölgesinde yaklaşık 5 km uzunluğunda dostluk yolu inşası ile başlamış olup takip eden süreçte uygulanan çeşitli işbirliği projeleri ile daha da gelişti. 

Söz konusu işbirliği faaliyetlerinin devamı kapsamında Kamboçya Kırsal Kalkınma Bakanlığına destek çerçevesinde 15 adet su kuyusu açılması, hijyen ve sanitasyonun geliştirilmesi çerçevesinde 200 adet sanitasyon tesisi yapımı ile ilgili eğitimin verilmesi planlanıyor.

Diğer taraftan Kamboçya’nın turistik bölgesi olan Preah Vihear’da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içerisinde bir eğitim programı düzenlenecek. Bunun yanı sıra Kamboçya Sağlık Bakanlığına Kamboçya Devlet Hastanelerinde kullanılmak üzere tıbbi cihaz yardımı yapılması hedefleniyor.

Söz konusu projelerin protokollerinin belirlenmesi kapsamında TİKA heyeti ile Kamboçya makamları, T.C. Kamboçya Büyükelçiliğinden de yetkililerin katımıyla Büyükelçilik hizmet binasında gerçekleştirilen toplantılar çerçevesinde belirlenen protokol ayrıntılarında mutabakata varıldı.  

Mezkur projeler arasında özellikle temiz içme suyuna erişim ile arındırma ve hijyen konularında kapasite geliştirme projeleri, Kamboçya’nın Ulusal Strateji planında yer almış olup TİKA tarafından gerçekleştirilecek projeler, yukarıda verilen stratejinin başlangıç projeleri niteliğinde olacak.

TİKA heyeti tarafından yapılan saha incelemelerinde yerinde tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanan ve Kamboçya makamları tarafından Ulusal Strateji Planı çerçevesinde değerlendirilen temiz suya erişim ile su sanitasyon ve hijyenin geliştirilmesine yönelik projelerin açılışına ve turizm eğitimi projesi sertifika dağıtım törenine, Kamboçya Hükümetinin ilgili Bakanlarının da katılımıyla üst düzey açılış ve teslim töreni gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Afganistan’da Öğretmen Kapasite Arttırma Programında Hedefe Ulaşıldı

TİKA ve Afganistan Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde hazırlanan ve bir yıl içinde 1575 Öğretmene Yönelik Kapasite Arttırma Programı olarak uygulanan eğitim programının 11. ve 12. evreleri tamamlandı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),...