Haberler

28 Mart 2017

TİKA’dan Kamboçyalı Uzmanlara Su ve Sanitasyon Alanında Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Kamboçya Krallığı Kırsal Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde Kamboçyalı uzmanlara eğitim verildi.

TİKA Kamboçya Krallığı Kırsal Kalkınma Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen projeler kapsamında Kamboçya halkının su, sanitasyon ve hijyen alanında acil ihtiyaçlarına yönelik uygulanan projeler sayesinde, kuraklık sezonu öncesi Kamboçya halkına yardım sağladı.

Son iki yıldır çok büyük bir kuraklık felaketi ile karşı karşıya kalan ve bu sene daha zor geçmesi beklenilen kuraklık sezonu, ülke nüfusunun yüzde 80’inin kırsal alanda yaşadığı Kamboçya’yı derinden etkilemekte. Güneydoğu Asya’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Kamboçya söz konusu kuraklık ile mücadele çerçevesinde “Acil Eylem Planını” devreye koymuştu. Bu kapsamda TİKA ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen projelerle Kamboçya’nın Kampong Cham bölgesinde 15 adet su kuyusu açılarak faaliyete geçti.

Kurak sezon başlamadan faaliyete geçirilen bu kuyular sayesinde toplamda 1,125 kişi doğrudan temiz suya erişim imkânı sağlandı. Kamboçya Kırsal Kalkınma Bakanlığı Kırsal Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Chreay Pom, söz konusu kuyuların şimdiye kadar bölgede açılan en yüksek kalitedeki kuyular olduğunun altını çizerek, 40 ile 55 metre derinlik arasında değişen kuyuların kurak sezonda bile su ihtiyacını karşılayabilecek derinlikte olmasının önemini vurguladı.

Söz konusu projenin tamamlayıcı unsuru olarak Kamboçya Krallığı Kırsal Kalkınma Bakanlığı tarafından başlatılan çok kapsamlı kapasite geliştirme projesinin bir parçası olarak su, sanitasyon ve hijyen alanlarında iki günlük kapasite geliştirme eğitimi verildi.

Bu çerçevede Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) bünyesinde görevli Makine Mühendisi Fatih Gürgan tarafından Kamboçya Kırsal Kalkınma Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Bölge Müdürlükleri ve Merkez Teşkilatında görev alan 30 uzmana eğitim sunumu yapıldı. Eğitim alan uzmanlar Kamboçya’nın 8 farklı bölgesinde görev alanlarına dönerek halka su, sanitasyon ve hijyen konusunda edinmiş oldukları bilgileri aktaracak.

Eğitim sonunda gerçekleştirilen sertifika törenine Türkiye'nin Kamboçya Büyükelçisi İlhan K. TUĞ ve Kamboçya Kırsal Kalkınma Bakanlığı Devlet Sekreteri Try MENG katılım göstererek, eğitim alan uzmanlara sertifikalarını teslim etti. 

Sonraki Haber

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Arnavutluk’ta İşitme Engelliler Okulunu Açtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından İşitme Engelli Çocuklar Enstitüsü'nde yaptırılan spor alanları ile yatakhanenin açılışını yaptı. TİKA'nın çalışmaları hakkında bilgi alıp, enstitü yetkilileriyle...