Haberler

26 Nisan 2022

TİKA’dan Kamerun’un Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kamerun’un Uzak Kuzey bölgesindeki Maroua şehrinde yer alan Doursoungo İlkokulunun sınıflarına donanım desteği sağlandı ve bir bilgisayar sınıfı kuruldu.

20 sınıflı okulda eğitim-öğretim faaliyetlerinin sağlıklı bir ortamda gerçekleştirilmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesi amacıyla 300 adet okul sırası desteği sağlanırken, kurulan bilgisayar sınıfı ile öğrencilerin temel bilgisayar eğitimine erişimine olanak sağlandı.

Bilgisayar sınıfı ve donanımı sağlanan diğer sınıflar düzenlenen törenle okulun hizmetine sunuldu. Açılış törenine Maroua 3 Belediye Başkanı Aliou Wali, geleneksel liderler ve TİKA yetkilileri katıldı. Törende konuşan TİKA Yaounde Koordinatörü Burak Özden, TİKA’nın bu yıl 30. kuruluş yıl dönümü olduğunu, 10 yıldan bu yana ise Kamerun’da eğitim, sağlık, tarım gibi alanlarda onlarca proje gerçekleştirdiklerini ifade ederek Kamerun’un eğitim alanındaki kalkınma hedeflerine katkı sunmaya devam edeceklerinin belirtti.

1980 yılında kurulan Doursoungo İlkokulunda 500’ü kız 1200’den fazla öğrenci öğrenim görüyor.

Sonraki Haber

Sudanlı Çocuklar TİKA’nın Desteğiyle Türkiye’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyona Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla gerçekleştirilen “Ben Bir Sudanlı Musa’yım” projesi kapsamında Türkiye’ye gelen Sudanlı çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına katıldı. 23 Nisan 2022 tarihinde Başakşehir Millet Bahçesi'nde...