Haberler

22 Mart 2022

TİKA’dan, Karabağ’dan Çanakkale’ye "Ben Bir Sakayım" Kültürel Etkinliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), YTB, TOLEYİS ve Fatih Belediyesi İşbirliğinde Eğitim Spor Kültür Sanat Derneğinin organizasyonu ile 17-19 Mart 2022 tarihleri arasında "Ben Bir Sakayım" isimli kültürel etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kültürel ve tarihi ortaklıkları anlatan iki ülke ilişkilerini Çanakkale Zaferinden, Karabağ Zaferine uzanan tarihsel süreçten yola çıkılarak Saka Hüseyin örneği üzerinden anlatıldı.

Karabağ Zaferi’nin kahramanları, Azerbaycan Türk’ünün yetim öksüz çocuklarını “bugünün sakaları” olarak 107 yıl önce Çanakkale Savaşı’nda şehit düşmüş Azerbaycan Türk’ü şehit dedeleriyle buluşturmak amacıyla Azerbaycan’dan 13 çocuk ebeveynleri ile Türkiye’ye geldi.

TİKA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) ve Fatih Belediyesi’nin de destekleri ile gerçekleştirilen program kapsamında çocuklar, Azerbaycan’dan doldurdukları özel tasarlanmış su dolu testiler ile şehit mezarlarını suladılar.

18 Mart 2022 tarihinde Çanakkale Zaferinin 107. Yıldönümü etkinliklerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile Azerbaycanlı çocuklar bir araya geldi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gabon’da tarıma destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gabon’da faaliyet gösteren kooperatife, kakao ve muz üretimine yönelik tarımsal ekipman desteği sağladı. Türkiye’nin Libreville Büyükelçiliğinde düzenlenen törenle, Gabon’un Andem şehrinde yaklaşık 30 hektarlık bir alanda muz üretimi...