Haberler

03 Ağustos 2018

TİKA’dan Karabağ Göçmenlerinin Çocuklarına Yaz Kampı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), işgalden kurtulan Çocuk Mercanlı köyüne yerleşen aileler ile Fizuli, Ağdam, Berde ve Terter ilçelerinde yaşayan dar gelirli göçmen ailelerin çocukları için yaz kampı düzenledi.

TİKA’nın Azerbaycan’da hayata geçirdiği proje ve faaliyetlerde özellikle dikkate alınan göçmen aileleri, dar gelirli aileler ve savaş gazilerine yönelik yürütülen çalışmalar çerçevesinde Tekâmül ve Entegrasyon Uluslararası İçtimai Birliği iş birliğinde Azerbaycan’ın Oğuz Bölgesinde 2 haftalık bir yaz okulu düzenlendi.

Savaşın getirdiği olumsuzluklardan en çok etkilenen çocukların kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlayan yaz kampı süresince Tekâmül ve Entegrasyon Uluslararası İçtimai Birliği pedagojik heyeti tarafından katılımcı çocuklar için gönüllülük bilincinin aşılanması, eğlenceli bilgi yarışmaları, şiir, resim gibi aktiviteler düzenlendi. Ayrıca çocukları zararlı alışkanlıklardan koruma amaçlı seminerler, bölgenin tarihi turistik mekânlarına ziyaretler ve birçok konuda bilinçlendirici etkinlikler gerçekleştirildi.

Özel ilgi ve desteğe ihtiyaç duyan kesimler içerisinde en hassas grup olan göçmen ailelerinin çocuklarının milli ruhta ve vatanseverlik bilincinde yetişmelerine katkı sağlayan yaz kampı katılımcıları, bu gibi etkinliklerin sürekliliği ve tekrar düzenlenmesi arzusunda olduklarını ifade ettiler. Aynı zamanda Azerbaycan’da göçmen ve dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalarından dolayı Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’e Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in güney batısında bulunan ve yaklaşık 3 milyon nüfusa hizmet veren Jessore Devlet Hastanesine teknik ekipman ve donanım desteği sağlandı. Bangladeş'in sağlık sorunları arasında bulaşıcı ve bulaşıcı...