Haberler

05 Ekim 2018

TİKA’dan Karadağ’a Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın 9 belediyesinde hizmet veren sağlık merkezlerinde kullanılmak üzere tıbbi cihaz desteğinde bulunuldu.

Karadağ'da bugüne kadar sağlık altyapısının iyileştirilmesi kapsamında hastanelerin ve doktorların, modern ve kaliteli bir ortama kavuşmaları için desteklerini sürdüren TİKA, devlet hastaneleri ve sağlık merkezlerinde kullanılacak 12 adet EKG cihazı temin etti.

Karadağ Sağlık Bakanlığı binasında yapılan teslim törenine, Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapoviç, T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Sağlık Merkezlerinin  yöneticileri, Karadağ Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Teslim töreninde TİKA’nın 2007 yılından itibaren sağlık sektörüne sağladığı destekleri vurgulayan Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapoviç, TİKA’nın bugün ve bundan önce gerçekleştirdiği projeleri ile daima Karadağ vatandaşlarının yanında olduğunu söyledi. Hrapoviç, bugün teslim edilen 12 EKG cihazı ile bölgedeki tüm sağlık merkezlerin ihtiyaç duyduğu bir tıbbi ekipman ihtiyacının karşılandığını ifade etti. Hrapoviç, TİKA’ya ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip de Türkiye’nin TİKA eli ile Karadağ’da eğitimden, sağlığa, tarımdan, kültürel işbirliğine kadar ihtiyaç duyulan her alanda 320 proje gerçekleştirdiğini belirtti.  Sağlık alanında ise toplam 45 proje gerçekleştiğini belirten Büyükelçi Galip, TİKA tarafından temin edilen EKG cihazların Karadağ’da yaşayan tüm vatandaşların hizmetinde olacağını vurguladı. Türkiye ile Karadağ arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini kaydeden Büyükelçi Galip, projenin gerçekleştirilmesinde katkı sunan herkese teşekkür etti.

Proje kapsamında 12 adet EKG cihazı, Pljevlja, Andrijevica, Bijelo Polje, Cetinje, Kotor, Tivat, Danilovgrad, Nikşiç ve Berane Belediyelerindeki sağlık merkezlerinde Karadağ vatandaşlarının hizmetine sunuldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ukrayna’da Gagavuz Türklerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’nın güney kesimlerinde yaşayan Gagavuz Türklerinin kültürünün ve geleneklerinin canlandırılmasını amaçlayan Gagavuz Kültür Evi’nin tadilatı ve donanımı ilişkin anlaşma imzaladı. Ukrayna’da Gagavuzların toplu olarak yaşadıkları Odesa ili Kotlovina...