Haberler

13 Kasım 2020

TİKA’dan Karadağ’da Bilgisayarlı Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’da yürüttüğü “İlköğretim Okulu Teknik Donanım Projesi” kapsamında, Bar Şehrinde bulunan Bar Anto Djedoviç İlköğretim Okulu’ndaki 20 sınıfa bilgisayar, projeksiyon cihazı ve ekipman desteğinde bulundu.

Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusunda Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde çalışmalarına devam eden TİKA, bilgisayarın devlet okullarında daha sık kullanılması hedefi kapsamında yürüttüğü eğitim projelerine bir yenisini daha ekledi.

 “Bar Şehrinin Dili” olarak bilinen Türkçenin yaşatılmasına yıllardır destek olan TİKA, eğitim alanında gerçekleştirdiği “Bar Anto Djedoviç İlköğretim Okulu Teknik Donanım Projesi” ile ilköğretim okulunda bulunan 20 sınıfa bilgisayar, projeksiyon cihazı ve ekipman desteğinde bulundu.

TİKA’nın Karadağ’da 2020 yılı eğitim projeleri kapsamında tamamlanan ve okulun gelişen eğitim tekniklerine sahip olması amacıyla gerçekleştirilen Bilgisayar Destekli Eğitim Projesi sayesinde, sunulan eğitim materyallerinin çeşitlendirilmesi ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi yanısıra, öğrencilerin daha hızlı ve güvenli bir biçimde bilgiye ulaşma ve daha modern şartlarda eğitim görme imkânına kavuşması hedefleniyor.

Çocukların ve Öğretmenlerin var olan motivasyonunu arttıracak proje, hala kültürel mirasımızın mevcut olduğu Bar Şehrinde büyük sevinçle karşılandı.

13 Yılda 400 Proje

Karadağ’ın bağımsızlığını kazanması sonrası 2007 yılında faaliyetlerine başlayan TİKA, Karadağ’da temel altyapı sorunlarının giderilmesi ve öncelik verilen alanlar başta olmak üzere birçok proje ve faaliyet hayata geçirdi. Ülke genelinde eğitim, sağlık, tarım, sosyal altyapılar, kapasite geliştirme ve kültürel mirasın korunması (restorasyonlar) alanlarında toplam 400 proje ve faaliyet gerçekleştiren TİKA, Eğitim alanında; Karadağ Mehmed Fatih Medresesi inşaatının tamamlanması ve Donanımı, Rojaye Grahovo İlkokulu İnşası gibi birçok okul tadilatı ve inşası gerçekleştirdi.

Okullara eğitim ve donanım malzemeleri konusunda destek sağlayan TİKA, Eğitim sektöründe bu zamana kadar toplam 105 proje ve faaliyet hayata geçirdi.

Sonraki Haber

TİKA Hırvatistan’da Yaşlıların Yaşamını Kolaylaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan’ın Bosna-Hersek sınırına 30 kilometre mesafedeki Karlovac İlçesinde bulunan Siroka Rijeka Evde Bakım Merkezine, motora montaj özellikli ağaç kesme makinası desteğinde bulundu. Yaşlıların evlerine götürülebilen ve yakacaklarını yerinde...