Haberler

03 Temmuz 2023

TİKA’dan Karadağ Acil Sağlık Hizmetleri Kurumu Personeline Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ve Karadağ Acil Sağlık Hizmetleri Kurumu iş birliğinde Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında, Karadağlı acil sağlık personeline 2022 yılında Karadağ’da düzenlenen afet ve acil durum müdahalelerine giriş eğitiminin devamı olarak travma ve ileri yaşam desteği eğitimi verildi.

TİKA ile AID iş birliğinde Podgoritsa’da düzenlenen ve yedi farklı bölgeden gelen 22 Karadağlı doktor ve acil tıp teknisyeninin katıldığı eğitimde, travmalı hastalarda acil olgu yönetimi, kafa travması, spinal travmalar, toraks, abdominal ve pelvik travmalar, crush sendromu, ekstremite travmaları ve yanık konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Eğitim sonunda gerçekleştirilen sınavda başarı gösteren Karadağlı sağlık personeline düzenlenen törende sertifikaları takdim edildi.

Sertifika töreninde konuşan Karadağ Acil Sağlık Hizmetleri Kurumu Müdürü Vuk Nikoviç, TİKA’nın ülkelerinde hayata geçirdiği projeler ile sağlık sektörüne sağladığı desteklerden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

TİKA Podgoritsa Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak da burada yaptığı konuşmada, TİKA’nın 2007 yılından bu yana Karadağ’da yaklaşık 450 proje gerçekleştirdiğini, bunların 50’den fazlasının sağlık sektörüne yönelik olduğunu belirtti.

TİKA’nın bireylerin mesleki gelişimine önem verdiğini belirten Toprak, yürütülen eğitim projelerinde nihai amacın ülkelerdeki yerel eğitmen kapasitesinin artırılması olduğunu ifade etti.

Karadağ Acil Sağlık Hizmetleri Kurumu personeline yönelik ileri seviye eğitimler ilerleyen dönemde de devam edecek.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan’da Türkçe Öğretimine Desteğini Sürdürüyor

Kırgızistan’daki Talas Devlet Üniversitesinde (TALDÜ), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Türkçe Öğretim Merkezi açıldı. TİKA desteğiyle kurulan Türkçe Öğretim Merkezinin Talas Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen törene, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan,...