Haberler

20 Haziran 2016

TİKA’dan Karadağ Yargıtay Mahkemesi’ne Fiziki Altyapı Desteği

Karadağ Yargıtay Mahkemesi binasının fiziki altyapısının iyileştirilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaptırılan panoramik asansör sistemi hizmete açıldı.

Karadağ’da idari altyapıların iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Başkent Podgoritsa’da bulunan Karadağ Yargıtay Mahkemesi binasına ek panoramik asansör sistemi ile engelli asansörü inşa etti. Söz konusu asansör sistemlerinin açılışı sebebiyle düzenlenen törene Karadağ Yargıtay Mahkemesi Başkanı Vesna Medenica, Türkiye Yargıtay Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Türkiye Podgoritsa Büyükelçiliği Müsteşarı Hakan Özdemir, Yargıtay hakimleri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı, TİKA tarafından Karadağ’da gerçekleştirilen projelerin ülkedeki tüm resmi kurumlarla işbirliği içerisinde hayata geçirildiğini belirterek,  iki ülke Yargıtay başkanlıkları arasındaki görüşmelerde acil ihtiyaç olarak gündeme gelen projesi kapsamında, Karadağ Yargıtay Mahkemesine panoramik asansör sisteminin hızlı bir biçimde kurularak hizmete açıldığını kaydetti. Engelli rampa ve asansörlerinin de yapıldığı projeyle, ülkenin en yüksek yargı kurumu olan Karadağ Yargıtay Mahkemesi’nin hizmet standartlarının yükseltildiğini ifade eden Yazıcı, hali hazırda Türk ve Karadağ Yargıtay Başkanlıkları arasındaki işbirliğinin en üst düzeyde devam ettiğini vurguladı. İki kurum arasında çeşitli çalışma ziyaretleri, tecrübe aktarımı ve eğitim programlarının da devam ettiğini hatırlatan Koordinatör Yazıcı, UYAP sisteminin Karadağ’da da uygulanması konusunda Türkiye’den gelen uzmanların Karadağ’da çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Törende konuşan Karadağ Yargıtay Mahkemesi Başkanı Vesna Medenica ise, Karadağ Yargıtay Mahkemesi Binasında daha önce mevcut olmayan asansör sisteminin yaptırılmasının kendileri için büyük bir aciliyet ve önem arz ettiğini belirterek, yapımı tamamlanan panoramik ve engelli asansör sistemlerinin hem yargı personeli hem de engelli vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacağını söyledi. Türkiye Yargıtay Başkanlığı ile çok yakın bir işbirliği içerisinde olduklarını da sözlerine ekleyen Başkan Medenica, söz konusu asansör projesinin gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Karadağ genelinde idari altyapıların iyileştirilmesi ve hizmet standartlarının yükseltilmesine önem veren TİKA tarafından, 2014 yılında da Karadağ Anayasa Mahkemesi binasının teknik altyapısının iyileştirilmesi konusunda bir proje gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya Oshivelo’da Yaşayan Hai Om Sanlarına Çadır Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Namibya’nın Oshikoto Bölgesi Oshivelo şehrinde bulunan Ondera Çiftliği’nde yaşayan evsiz Hai-Om Sanları için 50 çadır temin edildi. Ondera Çiftliği’nde düzenlenen ve Namibya Yoksulluğu Azaltma ve Sosyal Refah...