Haberler

18 Şubat 2020

TİKA’dan Kazakistan'da Geleneksel Oyun Aşık Kupasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan ve Türk Dünyası’nın ortak milli değeri olan Asık Atu (Aşık Atma) Festivaline destek verdi.

Hem geleneksel oyun türlerini daha da tanınır hale getirmek, hem de kuşakların birleştiği ortamda bu oyunları çocuklara sevdirmek amacıyla Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da, 15 Şubat 2020 tarihinde TİKA’nın desteğiyle UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan ve Türk Dünyasının ortak milli değeri olan geleneksel spor oyunu Aşık Kupası düzenlendi.

Kazakistan Etnospor Federasyonu tarafından TİKA’nın destekleriyle Sarıarka Veledromu’nda düzenlenen etkinlikte, Nur Sultan’daki orta okullarda aşık atmada birinci olan 36 öğrenci yarıştı. Öğrenciler arasında düzenlenen turnuvanın ardından Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici, Kazakistan Etnospor Federasyonu Başkanı  Bekbolat Tleuhan ve Kazakistan’ın ünlü isimleri arasında kısa bir Aşık Atma turnuvası gerçekleştirildi.

Ödül töreninde konuşan Büyükelçi Ekici, Kazaklarla ortak tarih ve kültüre sahip olduğumuza dikkati çekerek, Aşık Atma gibi geleneksel oyunların gelişmesinden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Aşık Atma oyununun Türkiye’de de oynandığını aktaran Ekici; “Geleneksel spor oyunlarını teşvik etmeliyiz. Çünkü bunlar bizim ortak değerlerimiz. İnşallah dünya çapında gelişeceğini umut ediyorum.” ifadelerini kullandı. Bekbolat Tleuhan ise Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekerek, “Kardeş Türkiye’ye geleneksel oyunlarımızın gelişmesine sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ederim.” diye konuştu. Tleuhan ayrıca, TİKA’nın bugüne kadar ülkelerindeki bazı geleneksel spor oyunlarına destek verdiğini hatırlattı. TİKA Nur Sultan Koordinatör Yardımcısı İslam İsmail de, TİKA’nın ortak değerlerimiz olan geleneksel spor oyunlarının gelişmesini ve yaygınlaşmasını her zaman memnuniyetle desteklediğini aktardı.

Kazakistan genelinde, özellikle de okullarda yaygınlaştırılmaya çalışılan Aşık Atma oyunu günümüzde Kazak çocuklarının sıkça oynadığı oyunlardan biri.

Sonraki Haber

Afganistan'da şair Ali Şir Nevai ile Hükümdar Babür Şah Anıldı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emir Ali Şir Nevai Vakfınca düzenlenen törende şair Ali Şir Nevai ve hükümdar Babür Şah anıldı. Kabil'deki TİKA'nın Sürekli Eğitim Merkezi ve Babür Şah...