Haberler

16 Aralık 2018

TİKA’dan Kazakistanlı Medya Mensuplarına Tanıtım Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde Türkiye-Kazakistan diplomatik ilişkilerinin 27. yıl dönümü sebebiyle Kazakistan medya mensuplarına basın tanıtım programı düzenlendi.

Programa, Kazakistan’ın önde gelen resmi gazete, televizyon kanalları ve haber ajansları mensuplarından oluşan heyet katıldı. Program ile Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin basın sektöründe de geliştirilmesi, Türkiye’nin yatırım imkânlarının, tarihi ve kültürel potansiyelinin tanıtımı amaçlanıyor.

Heyet Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğünü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünü, Anadolu Ajansı’nı, TRT stüdyoları ve TİKA’yı ziyaret etti. TİKA ziyareti kapsamında Kazakistan basın heyetini misafir eden Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, TİKA’nın proje ve faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Orta Asya, Balkanlar, Afrika, Doğu Asya ve Latin Amerika gibi farklı coğrafyalarda proje ve faaliyetler gerçekleştirildiğini ifade eden Öztürk, “TİKA olarak projelerimizi gerçekleştirirken bölgesel ihtiyaçları ve işbirliği yapılan ülkenin kalkınma hedeflerini dikkate alıyoruz. Sağlıktan eğitime, turizmden tarıma, teknik işbirliğinden kültüre hayatın her alanında proje ve faaliyetler yürütüyoruz.” dedi.

Kazakistan Devlet Televizyonu temsilcisi Albina Aşim, TİKA’nın Kazakistan’da yürüttüğü projeleri ilgiyle izlediklerini belirtti. Aşim, “TİKA’nın desteği ile gerçekleşen basın tanıtım programı vesilesiyle kardeş ülke olarak gördüğümüz Türkiye’de olmaktan dolayı ve basın alanında gerçekleştirilen kurumsal işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz. ” şeklinde konuştu.

 

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersekli Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Sivil Savunma Kurumu iş birliğinde Çocuk İleri Yaşam Desteği (ÇİYAD) Eğitimi verildi. TİKA tarafından yürütülen "Acil Tıp Kapasite Artırma Programı" (ATKAP) kapsamında, FBIH...