Haberler

23 Aralık 2021

TİKA’dan Kenya’da Ekosisteme Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yaklaşık 1,5 milyon nüfuslu Mombasa şehrinde Organik Sıvı Yosun Gübresi Üretim Tesisi kurdu.

Üyelerinin çoğu gençlerden oluşan ve deniz yaşamını korumak alanında çalışmalar gerçekleştiren Pwani Marine Sivil Toplum Kuruluşuyla birlikte yürütülen proje kapsamında yenilenebilir, çevre dostu ve ekosisteme katkı sunan sıvı deniz yosunu gübresi üretim tesisi kuruldu.

Sıvı deniz yosunu gübresi üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde sağlanan desteğin yanı sıra sahilden yosun toplamak için de kullanılacak motorlu bir tekne, deniz yosununu işlemek ve gübre üretmek için gerekli alet ve ekipmanlar ile ürünün sahilden taşınması ve teslimini kolaylaştırmaya yarayan Tuk Tuk adı verilen üç tekerlekli nakliye aracı desteği de sağlandı.

Proje kapsamında ayrıca, üretilen organik gübrenin denemelerinin ve satış için gösteriminin yapıldığı bir de deneme bahçesi kuruldu.

Sıvı deniz yosunu gübresi, hiçbir kimyasal maddenin kullanılmadığı fermantasyon süreciyle elde ediliyor. Üretim sürecinde hiçbir toksik artık bırakmaması ve daha önce uygulandığı çiftliklerde organik tarımda başarıyla kullanılmış olması dolayısıyla gübre, çevre-dostu ve  üretimi arttırıcı özellikleri ile biliniyor.

Projenin uzun vadede, gıda güvenliğine, yenilikçi ve çevre dostu gübre kullanımıyla sürdürülebilir tarımsal üretime katkı sağlamasının yanı sıra, bölgede yaşayan gençler için iş fırsatları oluşturması, denizlerin ve kıyıların korunmasını sağlayarak, organik tarım ürünlerinin yetiştirilmesini teşvik etmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı’na Destek

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen Kuzey Makedonya 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı, resmi törenle kutlandı. 21 Aralık Türkçe Eğitim...