Haberler

06 Aralık 2020

TİKA’dan Kenya’da Selzedelere İçme Suyuna Erişim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kenya’nın Baringo Eyaletindeki 3 gölün taşması sonucunda meydana gelen sellerden dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan 150 ailenin yerleştirildiği kampta acil ihtiyaç duyulan içme suyuna ulaşımın sağlanması amacı ile 10’ar tonluk 8 su deposu temin etti.

Baringo Eyaletinde bulunan Baringo, 94 ve Bogoria göllerindeki su seviyesinin sürekli yükselmesi ile meydana gelen sel felaketi, 4 bin 378 hanenin yerinden edilmesine ve milyonlarca Kenya Şilini değerindeki mülkün tahrip olmasına neden oldu. Evlerini terk etmek zorunda kalan birçok aile civar eyaletlerdeki akrabalarının yanına yerleşirken, toplam 150 hane “Ülke İçinde Yerinden Edilmiş İnsanlar (IDP) Kampı”na yerleştirildi.

IDP Kampı’nda yaşayan ailelerin yaşadığı temiz suya erişim sıkıntısının giderilmesi amacı ile, TİKA tarafından sürdürülen “Önce Su Programı” kapsamında; TİKA, Health Relief International (HRI) derneği ve Baringo Eyaleti Valiliği işbirliğinde ve kampta yaşayan çocukların öğrenim gördüğü okula ve kamp alanı içerisinde 7 farklı noktaya 10’ar tonluk 8 su deposu yerleştirildi.

Kamp sakinlerinin acil ihtiyaç duyduğu su sebili, sabun, dezenfektan, su arıtma tabletleri, giyim eşyaları ve çeşitli hijyen malzemelerinden oluşan 150 hijyen seti Kenya Devrim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdul Bahari Ali, Baringo Eyaleti Vali Yardımcısı Jacop Chepkwony, bölge milletvekili Charles Kamuren, TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, HRI ve Kenya Ticaret Odası yetkililerinin katıldığı törenle ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.

Törende konuşan Kenya Devrim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdul Bahari Ali, bölgede yaşanan sel felaketinin büyüklüğüne dikkat çekerek, şunları kaydetti; “Daha önce resmi görevlerle Türkiye’de bulundum ve TİKA’nın sloganında yazan “Türk Halkının Gönlünden” ifadesinin ne kadar doğru olduğunu bizatihi gördüm. Türkiye, son dönemde Afrika’nın birçok ülkesinde yeni temsilcilikler açtı, başta Somali olmak üzere Afrika ülkelerine çok sayıda yardımlar ulaştırdı. Türk insanın gönlü gerçekten çok güzel, bugün burada yapılan suya erişim konusundaki yardımları için Türk Devletine ve Türk Halkına teşekkür ediyorum.”

Sonraki Haber

TİKA'dan Sudan'a Kovid-19'la mücadele için tıbbi malzeme desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),​​​​​​​ Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, Güney Darfur Valiliği ve Niyala Sudan-Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesine koruyucu tıbbi malzeme yardımında bulundu. TİKA tarafından temin edilen oksijen ölçüm cihazları, termometre, siperlikli yüz koruma...