Haberler

06 Temmuz 2015

TİKA’dan Kerkük'teki Türkmen Sığınmacılara İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) terör örgütü DAEŞ'in saldırıları sonrası evlerini terk ederek Kerkük'teki Yahyava Çadır Kampı'na sığınan 3 bin Türkmen aileye iftar programı düzenledi.  

TİKA, terör mağduru Türkmenlere yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Kerkük kentinde çadır kampta kalan 3 bin Türkmen aileye iftar programı düzenlendi.  

Kentin 20 kilometre güneyinde bulunan Yahyava Çadır Kampı'na gelen TİKA Başkanı Serdar Çam, kamptaki çocuklara oyuncak dağıttı. Birkaç çadırı ziyaret ederek sığınmacılarla sohbet eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam bayanlara ise TİKA tarafından temin edilen dikiş makinalarını teslim etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun selamlarıyla geldiklerini söyledi.

Ramazan vesilesiyle kalplerinin her zaman Türkmen sığınmacılarla beraber olduğunu gösterebilmek amacıyla iftar organizasyonu düzenlediklerini belirten Çam, Türkiye'den getirdikleri bazı hediyeleri kampta dağıttıklarını kaydetti.

Türkiye imkânlarını seferber ediyor

Türkiye'nin bölgede yaşanan acı hadiselerle ilgili barışın ve huzurun tesis edilmesi için bütün dünyada kamuoyu oluşturmaya çalıştığını ifade eden Çam, ''Türkiye birçok imkânlarını seferber ediyor. Türk Kızılayı ve AFAD özellikle acil ve insani yardımlar konusunda gerek Türkiye'deki misafirlere gerek civar ülkelere katkı sağlamaya çalışıyor'' dedi.

TİKA'nın daha çok kalkınma ve sürdürülebilir eğitim, sağlık konusunda çalışma yaptığını dile getiren Çam, ''Burada yaşanan acil durumlar çerçevesinde biz de geçtiğimiz yıldan bu tarafa çeşitli alanlarda katkı vermeye çalışıyoruz. Buradaki yetkililerden aldığımız bilgiler ve talepler çerçevesinde elimizdeki imkânlarla yardım yapmaya çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.

Yalnız olmadıklarının mesajını vermek istedik

Ramazanın paylaşım ve muhasebe ayı olduğunu bu çerçevede herkesin elindekini paylaşması gerektiğini bildiren Çam, ''Verilen imkânlara ve nimetlere bir şekilde tefekkür etmeliyiz, şükretmeliyiz. Tabii şükür sadece yalın bir şekilde olmaz. O nimetin hakkını verebilecek şekilde elimizdeki nimetleri paylaşmak üzere ve başkalarının acılarını ve hissiyatlarını yaşamak üzere de bir tefekkür dönemidir ramazan. Biz de buraya gelerek kendimizi bir şekilde sorgulamak, buralardan istifade etmek üzere, almamız gereken manevi hazzı almak ve buralara ait olan hakları vermek üzere de çalışmalar yapmak üzere geldik'' diye konuştu.  

Bu iftarla önemli mesaj verdiklerini vurgulayan Çam, ''Çadır kampta kalan yaklaşık 3 bin aileyle birlikte iftar yapmak ve aynı zamanda yalnız olmadıklarının mesajını vermek istedik. 80 milyona yaklaşan milletimizle, devletimizle biz her noktada elimizden geldiği kadar buradayız'' dedi.  

Ülke genelinde göç yaşanıyor

Irak genelinde çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, özellikle sağlık ve eğitim konusunda yapılacak işler konusunda da araştırmalar yaptıklarını hatırlatan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, istişareler sonucu atacakları adımları belirleyeceklerini açıkladı.

Ülke genelinde sürekli göç ve hareketlilik yaşandığına, bu durumun da kalıcı işler yapmayı zorlaştırdığına dikkati çeken Çam, ''Bizim daha çok sığınmacılar yerleşik olduktan sonra tarım, hayvancılık, tarım ekim alanları gibi konularda projelerimiz var. Hayat devam ediyor en azından kalanların bir şekilde ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durarak ekonomik bir güce ulaşmalarını arzu ediyoruz. Buradan Türkiye'ye belli sayıda meslek edindirmeye dönük çalışmalar yapmak üzere eğitici programlar önerdik. Türkiye'ye gelip eğitim alıp gençlerin meslek sahibi olması konusunda da önerilerimiz var'' dedi.  

Türkiye yanımızda olduğunu ispat etti

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Ali Mehdi ise yiyecek ve içeceğin bittiğini ancak manevi dostlukların bitmediğini belirterek, ''Türkiye manevi varlığıyla yanımızda olduğunu ispat etti. Üç bin aileye burada yemek verildi. Türkiye bugün bizim yanımızda yemek yedi. Sadece yemek verip gitmediler. Oturdular bizimle birlikte yemeği yediler. İran askeri, Amerikan askeri var. Türk askerinin de burada olması gerekir'' ifadelerini kullandı.

Kampta dağıtılan yemekten alan sığınmacılardan Hasan Ali, Türkiye'nin kampın çalışından beri sürekli kendilerine destek olduğunu ve çeşitli yardımlar dağıttığını söyledi. Ramazan ayında havanın sıcak olmasından dolayı çok zorluk çektiklerini belirten Ali, ''Ramazan başından beri ilk defa Türkiye sayesinde güzel bir iftar yaptık. Bu iftarı organize eden kardeşlerimize teşekkür ediyoruz'' dedi.

İftara Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, ITC Yürütme Kurulu Üyesi Ali Mehdi, ITC Milletvekili Aydın Maruf, Türk Kızılayı ile TİKA yetkilileri katıldı.

Sonraki Haber

Azerbaycan'da TİKA Projeleri İftar Coşkusuyla Buluştu

Azerbaycan'ın kadim kenti Şeki'de ve başkent Bakü'de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bakü Program Koordinasyon Ofisi tarafından iftar programı düzenledi. Program kapsamında ebru kurslarını başarıyla tamamlayan öğrenciler sertifikalarını aldı. Azerbaycan’da birçok alanda önemli...