Haberler

22 Temmuz 2022

TİKA’dan Kırgız Polislere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle başlatılan Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında Kırgız emniyet mensuplarına yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Temel Eğitimi düzenlendi.

TİKA ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde Kırgızistan'da 24 emniyet mensubuna yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Temel Eğitimi düzenlendi. Eğitimlerini tamamlayan emniyet mensuplarına sertifikaları törenle takdim edildi. Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Kamu Güvenliği Daire Başkanı Polis Albayı Alicanov Taalaybek Askarbekoviç, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı 4. Sınıf Emniyet Müdürü Dr. Sibel Özdemir’in katıldığı sertifika töreni, Bişkek Polis Okulu’nda gerçekleşti.

“İlk Olarak Kırgız Cumhuriyeti’nde Uygulandı”

Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Kamu Güvenliği Daire Başkanı Polis Albayı Taalaybek Askarbekoviç, törende yaptığı konuşmada bu eğitimi organize ettikleri için T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü ve TİKA’ya, Kırgız Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı adına şükranları sundu. TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta ise Kırgızistan’ı tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak “Bugün 60 ülkede 62 ofisi bulunan TİKA’nın ilk ofisinin bu ülkede açması ve 2007’de başlayan Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi’nin yine ilk olarak Kırgız Cumhuriyeti’nde uygulanması Türkiye açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi Hakkında

2007–2008 yılları arasında başlatılan Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında pilot ülke olarak Balkanlar’dan Arnavutluk, Orta Asya’dan ise Kırgızistan seçilmişti. Proje kapsamında polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi, Türkiye’nin güvenlik iş birliği içerisinde olduğu ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin ve uzmanlık gerektiren birimlerde Türk polislerince verilecek eğitimler aracılığıyla polislik alanında yaşanan gelişmelerden haberdar edilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Lübnan’da TİKA'nın Tesis Ettiği 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Gül Bahçesi Açıldı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit olan 251 kişinin anısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Trablusşam şehrinde tesis edilen "15 Temmuz Şehitleri Hatıra Gül Bahçesi" açıldı. TİKA tarafından restore edilen...