Haberler

12 Nisan 2023

TİKA’dan Kırgızistan’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Oş kentinde bulunan Bölge Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde kurulan Laporoskopi Odası’nın açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk, Oş Bölge Hastanesi Başhekimi Talantbek Arstankulov, T.C. Oş Fahri Konsolosu ve Kırgızistan Ahıskalı Türkler Derneği Oş Temsilcisi Aslan Beyogliyev, TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta ve Kırgızistan Halklar Asamblesi Oş Temsilcisi Baltagul Nurunbetov’un yanı sıra hastane yöneticileri ve bölüm doktorları katıldı.

TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Öztürk, TİKA olarak Kırgızistan’da 1992 yılından günümüze kadar binden fazla kalkınma projesini hayata geçirdiklerini belirterek Kırgızistan genelinde sağlık alanında çok sayıda proje gerçekleştirildiğini söyledi. Bişkek’te kurulan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi, Oş’ta kurulan Kırgız-Türk Dostluk Polikliniği ve Kırgız Sağlık Bakanlığı’na temin edilen ambulansların bu projelere örnek olarak gösterilebileceğini ifade eden Öztürk, Oş Bölge Hastanesi’nde kurulan Laparoskopi Odası’yla Kırgızistan’ın sağlık sektörü altyapısının geliştirilmesine katkı sağlandığının altını çizdi.

Öztürk, Türkiye’de meydana gelen deprem sonrası Kırgız halkının gösterdiği örnek dayanışmanın Kırgız-Türk kardeşliğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, Oş Bölge Hastanesi personelinin bir aylık maaşlarını depremde zarar görenler için Türkiye’ye gönderdiklerini öğrendiğini, bunun için de hastane personeline ayrıca müteşekkir olduğunu sözlerine ekledi.

Oş Bölge Hastanesi Başhekimi Talantbek Arstankulov ise konuşmasında, Oş Bölge Hastanesi’nin Kırgızistan’ın güney bölgelerinin tamamına hizmet verdiğini belirterek TİKA tarafından kurulan Laporoskopi Odası’yla hastanede daha önce yapılamayan ameliyatların artık yapılabildiğini, hastanenin altyapı imkânlarının geliştiğini söyledi. Başhekim Arsatankulov, Kırgız halkına verilen destekten dolayı TİKA’ya şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Kırgızistan’ın en büyük ikinci hastanesi olan Oş Bölge Hastanesi, 952 yatak kapasitesine sahip olup 1500’den fazla personeliyle ülkenin güney tarafında bulunan Batken, Celalabad ve Oş bölgelerinin tamamına hitap ediyor. 

Sonraki Haber

Afganistan’da Düzenlenecek Badminton Turnuvası Öncesi TİKA’dan Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan Milli Badminton Federasyonu'na destek vererek, 170 badminton oyuncusu için spor malzemesi desteğinde bulundu. Futbol ve kriketin ardından Afganistan'da yoğun ilgi gören badminton sporuna, TİKA tarafından verilen destek...