Haberler

07 Temmuz 2023

TİKA’dan Kırgızistan’da Düzenlenen Kamu Yönetimi Forumu’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği 19. Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu, 5-7 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlendi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ev sahipliğinde, “Türk Dünyasında Kamu Yönetimi’nin Dünü, Bugünü, Yarını” temasıyla gerçekleştirilen foruma, TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Karaman eski Milletvekili Recep Şeker, TİKA Bölgesel Projeler Sorumlusu Nuri Kılıç ve akademisyenler katıldı.

TİKA Bölgesel Projeler Sorumlusu Nuri Kılıç yaptığı konuşmada, Türk dünyasında kamu yönetimi uygulamalarının geliştirilmesi bakımından düzenlenen forumun oldukça önemli olduğunun altını çizerek TİKA olarak bu organizasyona verdikleri destekten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ceylan, Türk geleneğinde yönetimin ve yöneticiliğin oldukça önemli kavramlar olduğunu belirterek forumun Tanrı dağları eteklerinde gerçekleştirilmesinin anlamlı olduğunu dile getirdi.

Karaman eski Milletvekili Şeker ise, Türkiye’nin bir çok kurumunun iş birliği halinde Türk dünyasında kamu yönetimin gelişmesine katkı sağlayacak bir forumu düzenlemesinden duyduğu memnuniyetin vurgulayarak tüm paydaşlara müteşekkir olduğunu ifade etti.

Forumda müzakere edilen Türk Devletleri Teşkilatı ortak enformasyon ve iletişim kaynaklarının kültür ve kimlik oluşturma sürecindeki önemi, Türk dünyasında dijitalleşme, kentsel dönüşüm sonucunda oluşan kentsel rantın paylaşımı, dijital dönüşümde başarı faktörü belirleyicileri olarak dijital oryantasyon, dijital olgunluk ve dijital yoğunluk başlıkları dikkat çekti.

19. Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu’nun düzenlenmesine katkı sunan paydaşlar arasında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi yer aldı.

Sonraki Haber

TİKA, Macaristan’da Türkoloji Bölümlerini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İlim Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) iş birliğinde Macaristan’daki Türkoloji bölümlerinin ihtiyaç duyduğu kitaplar temin edildi. Macaristan’da bulunan Türkoloji bölümleri ve öğretim üyelerinin talep ettiği kitaplar...