Haberler

14 Aralık 2017

TİKA’dan Kırgızistan’da Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) Kırgızistan’ın Oş şehrindeki dar gelirli kadınlara destek olmak amacıyla dikiş atölyesi açtı.

Hazır giyim ürünlerinin orta gelir seviyesindeki ailelerin için bile yüksek fiyatlı olduğu Kırgızistan’da, birçok kadın evde dikiş yaparak hem kendi ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamakta hem de ürettikleri kıyafetleri pazarlarda satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Ancak dikiş makinesi fiyatlarının da yüksek olması nedeniyle üretim için gereken donanımlar her aile için ulaşılabilir durumda yer almıyor.

Bu çerçevede TİKA, “Sosyal Girişimcilik ve Kalkınma Vakfı” iş birliğinde dar gelirli ailelerin ücretiz olarak yararlanabileceği dikiş atölyesi kurma fikrini hayata geçirdi. Kurulan atölyenin Kırgızistan ve Kazakistan’da faaliyet gösteren çeşitli markalar adına fason üretim yaparak katma değer üreten bir merkez olması planlanıyor. Bu kapsamda kapsamında dar gelirli ailelerden seçilen 12 kadına dikiş eğitimi verilerek dikiş atölyesinde maaşlı olarak çalışması sağlanacak. 

Sonraki Haber

Botsvanalı ve Gambiyalı Uzmanlara Balıkçılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde Botsvana ve Gambiya Su ürünleri Uzmanlarına eğitim programı düzenlendi. Afrika'nın Gambiya ve Botsvana ülkelerinden...