Haberler

19 Mayıs 2021

TİKA’dan Kırgızistan’da Uluslararası Issık Göl Turizm Fuarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’da Uluslararası Issık Göl Turizm Fuarına destek sağlandı.

Kırgızistan'ın ekolojik ve etnografik turizm ülkesi olarak tanıtılması ve turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Uluslararası Issık Göl Turizm Fuarı, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un katılımıyla gerçekleşti. TİKA’nın desteğiyle Isık Göl bölgesinin Çolpon-Ata şehrindeki Rukh-Ordo Kültür Merkezinde düzenlenen fuarın teması ‘Ben Bir Göçebeyim’ (I am Nomad) oldu.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan’ın da katıldığı fuara, Türkiye’den getirilen ürünlerin tanıtımı yapılırken, Türkiye’nin turizm bölgeleri hakkında bilgi veren çok sayıda tanıtım materyali dağıtıldı. Ayrıca misafirlere ikram sunmak amacıyla ‘Türkiye Standı’ kuruldu.

Törene katılan ziyaretçiler için zengin bir kültür ve eğlence programı hazırlanan fuarda tiyatro gösterisi,  yırtıcı kuşlarla ve tayganlarla gösteri avı oyunları yapılırken okçuluk, hediyelik eşya ve el sanatları yapımı gibi alanlarda ustalık sınıfları kuruldu. Fuarda yemek tanıtımı gibi çok sayıda etkinlik de düzenlendi.

Kırgızistan’ın her bir bölgesinden gelen katılımcılar kurmuş oldukları geleneksel çadırlarda, törene katılan yabancı katılımcılar ise kurulan stantlarda fuara katılan misafirlere kültürlerini tanıtarak çeşitli ikramlarda bulundular.

Sergi Fuarı, ’Kırgızistan-Turizm Ülkesi’ konulu Turizm Forumu ve Kırgızistan’ın turizm pazarındaki en başarılı katılımcılarının ödüllendirilmesi olmak üzere üç bölümden oluşan sergiye çok sayıda ziyaretçi ve devlet yetkililerinin yanı sıra havayolları, medya kurumları, seyahat şirketleri, otel işletmeleri ve pansiyonlar dâhil olmak üzere 110 şirket katıldı.

Isık-Göl Sergi-Fuarının organizatörü olan eski Kırgız Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov törene verilen destekten ötürü memnuniyetini dile getirdi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Ekvador'da Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ekvador'un Nanegalito bölgesindeki iki eğitim kurumu için dört derslik inşa etti. TİKA, Ekvador Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, Kito şehrinin kuzeybatısındaki Nanegalito'da uygulanan proje kapsamında; “San Francisco de Quito”...