Haberler

17 Şubat 2022

TİKA’dan KKTC’de Ekolojik Ürün Pazarı Kurulmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lapta Belediyesi, Çamlıbel Bucağını Güzelleştirme, Kalkındırma ve Yaşatma Derneği (ÇAM-SEV) iş birliği ile Çamlıbel festival alanında ekolojik ürün pazarı kurulmasına destek sağladı.

TİKA tarafından Lapta Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Çamlıbel’de daha önceleri senede birkaç kez farklı etkinliklerin düzenlendiği festival alanında Ekolojik Ürün Pazarı kurulmasına destek verildi.

Proje kapsamında zemin düzenlemesi yapılırken, damlama sulama sistemi ile birlikte peyzaj çalışması da gerçekleştirildi. Solar enerji sistemi ile gece de aydınlatılması sağlanan festival alanına ahşap masalar alındı.

Çamlıbel Ekolojik Ürün Pazarı’nda iki haftada bir kurulacak olan ekolojik pazarda  bölgede yetişen üzüm, zeytin, harnup, mantar ile bölge halkının evde ürettikleri üzüm sucuğu, mantar turşusu gibi ürünlerin yanı sıra lefkara gibi geleneksel tekniklerle üretilen el sanatları ürünlerinin satışı gerçekleştirilecek.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Lübnan Filistin Kampına Fizik Tedavi Kliniği Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Lübnan'ın Burj el Barajne Filistin kampında fizik tedavi merkezi kurulumuna destek sağlandı. 2006 yılından beri faaliyet göstermekte olan Sosyal Destek Topluluğu Derneği tarafından bölgede yaşayan çoğunluğu Filistinli olmak üzere Suriyeli mültecilere ve Lübnanlılara fiziki şartları çok...