Haberler

08 Haziran 2023

TİKA’dan, KKTC’de "Geleceğimiz Çevre ve Çocuklar" Eğitim Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından KKTC genelinde devlet ilkokullarına yönelik başlatılan "Geleceğimiz Çevre ve Çocuklar" eğitim projesi devam ediyor.

Proje kapsamında STEAM eğitim modeli çerçevesinde 3,4 ve 5’inci sınıf öğrencilerinin çevre bilinci hakkında farkındalıklarının artırılması sağlanarak, legolar ve robotik kitler eşliğinde kendi model elektrikli araçlarını üretmeleri için uygulamalı dersler düzenleniyor. Program boyunca 50 ilkokulda toplamda 350 saati bulan ders verilmesi planlanıyor.

Çocukların çevre eğitimi ve yenilenebilir enerji kaynakları konularında farkındalıklarının artırılmasının hedeflendiği eğitimde; ilkokul öğrencileri tabletler aracılığıyla çevre ve yenilenebilir enerji konulu kısa filmler izleme ve bilinçli tüketim, enerji tasarrufu ile doğal kaynakların korunması gibi önemli konuları anlama fırsatı buluyor.

Deney setleriyle pratik uygulamaları da içeren eğitimde; öğrenciler teorik bilgilerini pekiştiriyor, yenilenebilir enerji kaynaklarının nasıl kullanılabileceğini deneyimliyor.

STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) metoduna odaklanan proje, tasarım ve kodlama dersleri ile öğrencilerin becerilerini geliştiriyor.

LEGO’nun özel olarak üretilmiş eğitim setleri sayesinde kendi elektrikli taşıtlarını tasarlayıp inşa eden öğrenciler, tabletler aracılığıyla kodlama becerilerini kullanarak bu taşıtları programlayıp hareket ettirebiliyor.

İlkokul çağındaki çocukların çevre bilinci ile STEM becerilerini geliştirmelerine; sürdürülebilir bir dünya için bilinçli bireyler halinde geleceğe daha hazırlıklı olmalarına katkı sağlamayı amaçlayan proje, öğrencilerin teknolojiyle etkileşimli ve eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini teşvik ediyor.

Bu çerçevede, Mart ayında başlayan eğitim programlarının ilk aşaması, eğitim öğretim döneminin sona ermesi dolayısıyla tamamlandı. Bu dönem için tamamlanan derslerin ardından, Eylül ayında başlayacak yeni öğrenim yılı ile diğer okullarda da eğitimler başlayacak.

 

Sonraki Haber

Etiyopya’da Devlet Televizyonu Çalışanlarına “Sosyal Medya ve Dijital Medya Haberciliği" Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde Etiyopya Yayın Kuruluşu (EYK) çalışanlarına sosyal medya ve dijital medyada habercilik konularında eğitim verildi. TRT’nin uzman kadroları tarafından Ankara’da verilen...