Haberler

26 Kasım 2020

TİKA’dan KKTC’de Hayvan Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), gıda güvenliğinin sağlanması, halk sağlığının korunması ve ekonomik kayıpların önüne geçilmesi amacıyla KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Veteriner Dairesi’ne 12.000 test kiti desteğinde bulundu.

Veteriner Dairesi’ne teslimi gerçekleştirilen test kitleri sayesinde hayvan ve hayvansal gıdalarda bulunan salmonella, brusella ve maedi visna gibi hastalıklar ile mücadele kolaylaşacak.

Brusella ve salmonella gibi insan sağlığını tehdit eden hastalıkların tespit edilmesini ve küçükbaş hayvanlarda görülerek hayvanlarda verim düşüklüğüne neden olan maedi visna hastalığına karşı önlem alınmasını sağlayacak olan kitlerin temini ile hem insan sağlığının korunması hem de hastalık taşıyan hayvanların ıslah edilmesi ile et ve süt verimlerinin artırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Batı Şeria'daki Hastaneye Kuvöz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye'nin Filistin sağlık sektörüne verdiği destek kapsamında, işgal altındaki Batı Şeria'daki Al İsraa Hastanesinin yenidoğan ünitesine 5 kuvöz desteğinde bulundu. Tulkerm şehrindeki Zekat Komitesi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı...