Haberler

17 Kasım 2020

TİKA’dan Kolombiya’da Jose Hilario Lopez Pazar Yerine Donanım Desteği

Kolombiya Cumhuriyeti Başkanlığı Sosyal Refah Kurumu ve Buenaventura Belediye Başkanlığı ile işbirliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya’nın Pasifik Kıyısı ana limanı Buenaventura’da Jose Hilario Lopez Pazar Yerine yapı donanım ve işyeri ekipmanı temin etti.

TİKA tarafından Buenaventura Jose Hilario Lopez Pazar yerinde çalışan esnaf ve zanaatkara ticari cihaz ve ekipman hibe edilerek, pazar alanının çatı kaplanması ve yemek yeme alanlarının donanımı sağlandı.

TİKA’nın desteği, Kolombiya Ulusal Hükümeti tarafından yürütülen Pazar Alanlarının Yenilenmesi ve Dönüşümü projesinin bir parçası olarak gerçekleşti. Proje ile pazar alanında çalışan esnaf ve zanaatkarların ürünlerini uygun koşullarda tüketiciye ulaştırabilmesi ile bölgede ekonominin canlanması amaçlandı. Farklı etnik grupları barındıran Buenaventura bölgesinde yer alan pazar yeri, Kolombiya’nın Pasifik bölgesinde simge bir alan olup, kültür, turizm ve gastronomi alanında birlikteliği temsil eden ortak bir buluşma alanıdır.

Buenaventura’nın José Hilario Lopez Pazar Yeri bölgede yoksulluğun giderilmesi stratejisi kapsamında kamudan özel teşvikler alan bir yer olup Kolombiya  Hükümeti tarafından mimari, kültürel, ticari ve turistik açılardan sosyal dönüşüm alanı olarak değerlendirilmektedir.

Sosyal Refah Kurumu Başkanı Susana Correa TİKA’nın desteğine ilişkin şunları kaydetti: “Bu destek yoluyla, Türk işbirliğinin ulusal hükümet tarafından daha önce geliştirilen eylemleri tamamlayacağını ve böylece, birlikte ülkede yoksulluğun üstesinden gelmeyi başaracağımızı ummaktayız”.

Proje kapsamında, pazar alanında çalışan 180’den fazla pazarcı, zanaatkar ve geleneksel yemek hazırlayan aşçı, pazarda ticari faaliyette bulunan 400 tüccara doğrudan fayda sağlandı.

Bölgenin çok çeşitli mutfağını ve kültürel yaşantısını yerinde deneyimlemek isteyen binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Pazar alanında, ailesinin geçimini sağlamak için yıllardır çalışan Rosa Caicedo: “TİKA’nın iş yerimimize yaptığı hibe çok önemli, çünkü Jose Hilario Lopez’ Pazar Yerinde çalışabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz araçlara kavuştuk.dedi.

Öte yandan, başka bir Pazar esnafı olan Maria Elia, Türkiye’ye minnettarlığını sunmanın yanı sıra, herkesi pazarı ziyaret etmeye davet etti: “İnsanların deniz ürünleri almaya, iyi enerji yaymaya gelmelerine ihtiyacımız var, çünkü salgın nedeniyle durgun olan bu alan eski canlılığına kavuşmalı ” dedi.

Pazar alanında aşçılık yapan  Doña Rosa ise “Bize verdiğiniz destek tam da ihtiyacımız olan eksikleri kapsamakta; müşterilerimizi ağırlayabilmek için sandalyemiz yoktu,şimdi ise tüm müşterilerimize temiz ve düzenli bir alanda hizmet edebiliyoruz. ”

Sonraki Haber

TİKA’dan Tanzanya’da Sel Mağdurlarına Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Verein Tut Elimi Derneği ile işbirliğinde Tanzanya’daki sel felaketinden zarar gören 300 aileye gıda ve temizlik malzemesi yardımında bulundu. Tanzanya’nın ekonomik başkenti Darüsselam’da yaşanan sağanak yağışlar sonrasında oluşan...