Haberler

28 Kasım 2022

TİKA’dan Kolombiya’da Kültürel Hayata Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bogota Belediyesi Kültür Sekreterliği işbirliğinde Bogota’nın kitaba ve kütüphaneye erişimi kısıtlı bölgelerini kitapla buluşturmak amacıyla mobil kütüphane aracı, 350 adet kitap ve teknolojik ekipman desteğinde bulundu.

Bogota’nın merkezi dışında yer alan bölgelerin kütüphanelere olan fiziki uzaklığı ve ekonomik gerekçelerle kitaba ulaşamama probleminin çözümüne destek olunması amacıyla TİKA tarafından temin edilen bir mobil kütüphane aracı, 350 fiziki kitap ve dijital kaynaklara ulaşabilme imkanı sağlayacak teknolojik ekipman Bogota halkının istifadesine sunuldu. Temin edilen fiziki kitaplar arasında Türk yazarların İspanyolcaya çevrilmiş eserleri ve Türk kültürünü tanıtan İspanyolca eserler de bulunuyor. Ayrıca temin edilen teknolojik ekipmanlarla Kolombiya Ulusal Kütüphanesindeki 3 milyonu aşkın kaynağa da dijital erişim imkanı sağlandı.

Mobil Kütüphane, T.C Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, Bogota Belediyesi Kültür Sekreteri Catalina Valencia, Bogota Kütüphaneler Genel Müdürü Rafael Tamayo, TİKA temsilcileri ve faydalanıcıların katıldığı bir törenle teslim edildi.

Törende konuşan T.C Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, “Bu projenin halk kütüphanesi hizmetlerini, çoğu zaman doğrudan ilgili yere gitmek için zamanı veya kaynağı olmayan vatandaşlara yaklaştırmak gibi çok değerli bir amacı var. Her yıl her yaştan yaklaşık 5.000 kişinin bu projeden faydalanmasını ve ilgilerini çeken çeşitli konulardaki koleksiyonlara erişmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Törende konuşan Bogota Belediyesi Kültür Sekreteri Catalina Valencia da, “Türkiye-Kolombiya işbirliği ile bu projeyi hayata geçirebildiğimiz için çok mutluyuz. Bu proje sayesinde BibloRed adını verdiğimiz ve Bogota’nın kırsal mahallelerinde yaşayan Bogotalıların kitaba erişimini taahhüt ettiğimiz projeyi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Her yaştan vatandaşların kitaba erişimini sağlamaya yardımcı olan bu proje için Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek Yahudi Topluluğu Arşivi’ne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bosna Hersek’e yerleştirilen Yahudi vatandaşlarının 500 yıllık tarihi belgelerin tek bir yerde saklanabilmesi amacıyla kurulan Bosna Hersek Yahudi Topluluğu bünyesindeki arşive teknik donanım desteği sağlandı....