Haberler

11 Ekim 2022

TİKA’dan Kolombiya’da Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cartagena Belediyesi ve Cartagena Atölye Okulu iş birliğinde Kolombiya’nın Cartagena şehrinde mesleki eğitime katkı sağlamak amacıyla marangozluk ve kaynakçılık atölyeleri kurdu.

Kolombiya’nın beş büyük şehrinden birisi olan Cartagena’da Geleneksel zanaat kolları olan marangozluk ve kaynakçılık alanında mesleki eğitim imkânları oldukça kısıtlı. Bu nedenle 16-29 yaş arasındaki gençlerin mesleki eğitim alarak meslek sahibi olabilecekleri atölyeler TİKA tarafından kurularak Cartagenalı gençlerin hizmetine sunuldu. Atölyelerde eğitilecek gençlerin hem sürdürülebilir gelir elde etmesi hem de Kolombiya genelinde yaygın olan yasadışı oluşumlardan uzak kalmaları hedefleniyor. 2023 yılında en az 150 gencin bu atölyelerden fayda sağlayacağı öngörülüyor.

“Projenin amacı gençlere öğrenme becerisi kazandırmak”

Atölyelerin açılış töreninde konuşan T.C. Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, projenin en önemli amacının gençlere öğrenme becerisi kazandırmak olduğunu kaydetti. Sun, “Bu sayede geleneksel iş kollarının korunması sağlanmakta ve gençlere önemli bir fırsat sunulmaktadır.  Projeyi hayata geçiren TİKA’ya teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde konuşan Cartagena Belediye Başkanı Willian Dau Chamat ise şunları söyledi:

“Şehrin yönetimi olarak yoksulluğun Cartagena’nın en önemli problemlerinden birisi olduğunun farkındayız. Özellikle Covid-19 salgını ile birlikte bu sorun daha da hissedilir bir hal aldı.  Hayata geçirilen bu proje ile gençler arasındaki işsizliğin azaltılması, gençlerin meslek sahibi olarak girişimci bir ruhla sosyal hayata kazandırılmasını sağlayabileceğiz. Bu projeyi destekleyen TİKA’ya tüm Cartagena gençliği adına teşekkür etmek istiyorum.

Sonraki Haber

TİKA’nın Nijer'de Yenilediği Sağlık Ocağı Hizmete Başladı

Bulunduğu bölgenin halkı için büyük önem arz eden Inkadewane Sağlık Ocağında yenileme çalışması gerçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), sağlık ocağına ihtiyaç duyduğu donanım desteği sağladı. TİKA ve Air (Agadez) Sultanlığı iş birliğinde...